Sistoskopi Nedir? Sistoskopi Nasıl Uygulanır?

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

İdrar kesesi yani mesanenin dış idrar yolundan kameralı bir aletle girilerek görüntülenmesi olayına sistoskopi, bu işlem için kullanılan cihaza da sistoskop denir.

Sistoskop cihazı rijit(sert) ve flexibl (esnek) olmak üzere iki türlüdür. Rijit olan optik (kamera), ara parça ve kılıftan oluşur. Kılıfın çapları 17-24 f arasında değişir.

Fleksibl olan ise daha yeni teknolojidir ve tek cihaz olup kamera kılıf ara parça beraberdir. İdrar yolları kanamaları, taşları, tümörleri, darlıkları, prostat büyümesi, mesane kanseri tanı ve bazen tedavisinde kullanımda altın standarttır.

En çok mesane tümörü tanısı ve tedaviden sonra takibinde kullanılır. Bunun yanında mesane ya da dış idrar yollarının taşları lazerle sistoskop aracılığı ile kırılabilir.

Ayrıca üst idrar yolları ameliyatlarında konulan böbrek ve mesane arasındaki kateterlerin alınması sistoskop aracılığı ile olur.

Dış idrar yollarındaki şüpheli lezyonların, prostat büyümesi ve hatta kanserinin tanısı için önemlidir.

Sistoskopi Nedir Nasıl Uygulanır

Sistoskopi Nasıl Uygulanır?

Özellikle fleksib sistoskopi ofis şartlarında uygulanabildiği gibi tedavi düşünülüyor ya da hasta çok hassas ise ameliyathane şartlarında genel anestezi altında uygulanır.

Steril şartlarda çalışmak gerekir. Genital bölge sterilize edildikten sonra steril örtülerle örtülür. Dış idrar yolundan lokal anestezik madde içeren jel sıkılır ve bu tüm idrar yolunu cihazın girmesi için kayganlaştırır ve uyuşturur.

Daha sonra önceden sterilize edilmiş fleksibl ya da rijit sistoskop dış idrar yolundan girilir. Öncelikle dış idrar yolu, erkekse prostat değerlendirilir.

Sonra mesanenin içine girilir ve tüm mesane ayrıntılı olarak gözlemlenir. Şüphe durumunda biyopsi alınabilir veya taş varlığında lazerle kırılabilir.

Sistoskopi yapılması özellikle mesane kanserlerinin tanısı için altın standarttır ancak bu endoskopik cerrahi işlemin bazı istenmeyen komplikasyonları da mevcuttur.

Seyrek olarak idrar kesesi, prostat ve idrar yolunda kendini sınırlayan kanama, idrar yolu darlıkları, özellikle rijit olanda nadiren mesane delinmesi, infeksiyon gibi komplikasyonlar olabilir.

Fleksibl olan daha az invazivdir ve hastanın durumuna göre tercih sebebi olabilir. Biz üromer üroloji merkezimizde mesane tümörlerinin takibi, idrar yolu darlıklarının endoskopik tanı ve tedavisi gibi durumlarda fleksibl sistoskopu tercih ediyoruz.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?