Mesane Genişletmesi Nedir? İdrar Kesesi Genişletme Ameliyatı

[Toplam: 5 Ortalama: 3.8]

Mesane Genişletme Ameliyatı Niçin Yapılır?

Mesane genişletmesi ameliyatı hem boşaltımı sağlamak, hem böbrekleri korumak hem de hasta konforu için gereklidir.

İdrar kesesinin görevi böbreklerden gelen idrarı belirli bir  kapasitede depolamak ve uygun zemin bulunduğu zaman sinir sistemiyle uyumlu çalışarak boşaltımını sağlamaktır.

İdrar böbreklerde yapılır ve ureter borucukları aracılığıyla idrar kesesine gelir. Yaklaşık 500 cc’e kadar normal depolama kapasitesi olan mesane idrar yapmak için uygun ortam bulunduğunda yani tuvalete gittiğimizde beyinden gelen idrar yapma için uygunluk sinyalini alır ve mesane kasları kasılmaya başlar.

Bu sırada mesane boynu da açılmaya başlar ve idrar kesesi içindeki idrarı hiç idrar kalmayana kadar boşaltır. Bu boşaltım görevi beyin omurilik ve mesane arasındaki iletişime bağlı oluşur.

Bu üçlü sistemde yani beyin omurilik ve mesanede sorunlar olduğu zaman boşaltım görevi yerine getirilemez. Bunun sonucu olarak da böbrek yetmezliği, idrar kaçırma, sık idrara çıkma gibi ciddi problemlerle karşı karşıya kalırız.

Özellikle sinir sistemini yani beyin omurilik sistemini etkileyen hastalıklarda mesane küçülür, kapasitesi azalır ve hastada yukarıda bahsettiğimiz ciddi sıkıntılar olur.

Altta yatan problem düzeltilirse bazen mesane fonksiyonları geri gelebilir. Ancak bu problemlerin çoğunda fonksiyonlar geri gelmez ve mesane görevini tam yerine getiremez.

Mesane Genişletme Ameliyatı Hangi Hastalara Yapılır?

Mesane ögmentasyon sistoplastisi (mesane genişletme-mesane ögmentasyonu) doğuştan sinir sistemi sıkıntılı olan çocuklarda nörojen mesane dediğimiz durum varsa, sonradan oluşan sinir sistem hasarlarında gelişen nörojen mesane durumlarında, kanser, tüberküloz gibi durumlarda mesanenin büyük bir kısmının alındığı durumlarda, bazı enfektif hadiselerin iyileştikten sonra mesane kasılabilirliğini bozduğu durumlarda yapılır.

Ameliyat Öncesi Hazırlık Gerekir mi?

Hastalar ameliyat öncesi hazırlık gerektirdiğinden operasyondan bir gün önce hastaneye yatırılır. Sadece sıvı gıda alır ve günde 3 kez lavman  yapılır. Ameliyat sabahı üre kreatinin, sodyum potasyum, kan şekeri gibi güncel rutin labarotuar bulguları elimizde olur. Ameliyat uzun süreceği için varis çorabı giydirilerek ameliyata alınır.

Mesane Genişletilmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır Ne Kadar Sürer?

Bu hastalarda mesane kapasitesi bütün medikal tedavileri almalarına rağmen çok düşüktür. Yapılan ürodinamik testlerde genellikle mesane içi basınç çok yüksektir.

Mesane içi basınç yüksekliği de böbreklerde bozulmalara yol açar. Amaç hem mesane içi basıncı düşürmek hem böbrekleri korumak hem de kapasiteyi artırmaktır.

Bunun için ince barsaktan ihtiyaca göre yaklaşık 15-30 cm damarlarıyla birlikte bir parça alınır ve mesanenin üst kısmına alınan barsak açılarak dikilir. Yani geniş bir yama yapılır.

İleriki zamanlarda bu yerleştirilen barsak mesaneye uyum sağlar. Yaklaşık 3-5 saat süren bir operasyondur. Hastanede kalış süresi 5-7 gündür.

Mesane Genişletilmesi Ameliyatının Komplikasyonları Nelerdir?

Erken dönem ve geç dönemde istenmeyen durumlar yani komplikasyonlar gelişebilir. Erken dönemde bacaktan vücudun herhangi bir yerine (akciğer, beyin) pıhtı atması, akciğer infeksiyonu, barsaktan kaçak oluşması, böbrek infeksiyonu gibi durumlar nadir de olsa oluşabilir.

Geç dönemde parça aldığımız ince bağırsak bölümünde darlık ve buna bağlık şişkinlik bulantı kusma, yama yaptığımız mesane bölümünde kaçak, böbrek ve idrar yolu infeksiyonu gibi durumlar nadir de olsa olabilmektedir.

Ayrıca genişletme için kullanılan barsak halen mukus salgılamaya devam ettiğinden uzunca bir süre mukuslu idrar yapma durumu da görebiliriz.

Mesane Genişletmesinin Hastaya Faydaları Nelerdir?

İdrar kaçırma, sık idrar çıkma, ani idrar gelme hissi, sürekli idrar varmış hissi gibi hastayı ciddi derecede rahatsız eden ve konforunu bozan durumlar ya tamamen düzelecek ya da azalacaktır.

Diğer taraftan mesane içi basıncının düşmesine bağlı böbrekler korunacak ve daha rahat görevlerini yerine getirecektir.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Bir cevap yazın

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?