Böbrek Enfeksiyonu (Pyelonefrit) Nedir? Tanısı ve Tedavisi Nasıldır?

[Toplam: 5 Ortalama: 4.2]

Pyelonefrit (Böbrek Enfeksiyonu) nedir?

Pyelonefrit ya da böbrek enfeksiyonu böbreklerimize mikroorganizmaların gelip yerleşmesi ve çoğalması neticesinde iltihap oluşturmasıdır.

Oluşan iltihabın şiddetine göre böbrek yetmezliği ve ürosepsis dediğimiz duruma kadar ilerleyerek ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekli bir hastalıktır.

Akut ve kronik pyelonefrit olmak üzere iki tipi mevcuttur.

Pyelonefrit Belirtileri Nelerdir?

Akut pyelonefrit tuttuğu tarafta şiddetli yan ağrısı, ateş, üşüme, titreme, bulantı, kusma gibi ciddi belirtilerle kendini gösterir. Ek olarak sistitle birlikte ise sık idrara çıkma, idrarda yanma gibi belirtilerle birlikte görülebilir.

Kronik pyelonefrit durumu ise daha sinsi olup hafif ateş, genel kırgınlık, tutulduğu tarafta süregelen bir ağrı, idrarda azalma ve ileri dönemde böbrek yetmezliği ile kendini gösterir.

böbrek enfeksiyonu

Pyelonefrit Teşhisi Nasıl Konulur?

Pyelonefriti de basit ve komplike olarak ikiye ayırabiliriz. Basit böbrek enfeksiyonunda altta yatan ciddi bir şey yoktur ve tablo daha hafif olup tedaviye çok hızlı cevap verir. Genellikle akut enfeksiyon şeklinde seyreder.

Komplike pyelonefrit ise altta yatan böbrek taşı, tüberküloz, doğuştan böbrek hastalıkları ve böbreği tutan diğer hastalıklar gibi ciddi bir nedene ikincil olarak gelişir. Tedavi edilmezse böbrek yetmezliği le sonuçlanabilir.

Böbrek enfeksiyonu öncelikle iyi bir hasta öyküsü alınmalı ve sonrasında hasta ayrıntılı muayene edilmelidir. İdrar tahlili, idrar kültürü ve ateşi yüksekse kan kültürü alındıktan sonra olası mikroorganizmaya etki edecek antibiyotik tedavisi verilerek ultrasonografi ve gereğinde bilgisayarlı tomografi/MR tetkikleri yaptırılmalıdır.

Böbrek Enfeksiyonu (Piyelonefrit) Nasıl Tedavi Edilir?

Pyelonefrit özellikle akut tipi acildir ve hemen böbrek enfeksiyonu tedavisi gereklidir. Hastaya tanı koyduktan sonra hastaneye yatış önerilebilir. Gereğinde damar yolundan antibiyotik tedavisi ve sıvı tedavisi yapılmalıdır.

Hasta çok ağır değilse stabil olduktan sonra evde tedavi devam edilebilir. Komplike pyelonefritte ise acil tedavi başlandıktan sonra altta yatan neden ortaya konulmalıdır.

Böbrek taşı varsa gereğinde cerrahi girişimle tedavi edilmelidir. Tüberküloz veya kronik enfeksiyonlar açısından araştıtılmalı ve tedavi edilmelidir. Doğuştan böbrek anomalileri varsa gereğinde cerrahi olarak tedavi edilmelidir.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Bir cevap yazın

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?