Total Organ Prolapsisi (TOP) Nedir? Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?

[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Pelvik Organ Sarkması Nedir?

Pelvik organ sarkması (Total Organ Prolapsisi, POP) kadınlarda mesane (idrar kesesi), rahim ya da barsaklardan birinin ya da bir kaçının vajenden dışarıya doğru çıkması yani sarkmasıdır.

Kabaca hafif, orta ve ileri derece olarak sınıflandırılabilir. Hafif sarkma, organların vajen içinde kabartı oluşturma şeklinde olur ve tedavi gerektirmez. Orta dereceli sarkma, organların vajen ağzına gelmesi ve belirginleşmesi ancak vajen dışına çıkmaması olarak tanımlanabilir.

Tedavi hastayla konuşarak yapılabilir. İleri sarkmada ise bu organların biri ya da birkaçı vajen dışına çıkmıştır ve dışarıdan görülebilir. Tedavi gerektirir.

Pelvik organ sarkması

Pelvik Organ Sarkması Nedenleri Nelerdir?

Vajinadan dışarıya doğru şişkinlik hissi, vajina ve belin alt kısmına doğru çekilme hissi, idrarı rahat boşaltamama, öksürük aksırıkla idrar kaçırma, barsakları tam boşaltamama ve boşaltmak için vajinadaki şişliğe itme ihtiyacı, cinsel ilşki zorluğu gibi belirtiler vardır.

Pelvik Organ Sarkması ne Sıklıkta Görülür?

total organ prolapsisiPOP sarkması birden fazla doğum yapan her üç kadından birini etkilemektedir. Etkilenme hemen olabileceği gibi oraganları tutan bağ dokusunun zayıflamasına bağlı yıllara da yayılabilir.

Menepoz dönemi olayın şiddetini daha da artırmaktadır. Her 9 kadından biri bu nedenle cerrahi geçirmeye adaydır.

Benim Sarkıklığım ne Derece Kötü?

Pelvik oragan sarkması olduğundan şüpheleniyorsanız derecesini öğrenmek için bu işle ilgilenen bir hekime başvurmalısınız.

Ayrıntılı öykü aldıktan ve fizik muayene yaptıktan sonra size derecesini söyleyecektir. Yaklaşık %40’ı çok az belirti verir ya da belirti vermez.

Pelvik Organ Sarkması Nasıl Tedavi Edilir ?

Tedavide pelvik organ prolapsusunun derecesi önemlidir. Ayrıca hayatı tehdit eden bir durum olmadığı  için hastanın bundan ne kadar şikayetçi olup olmadığı da önemlidir.

Ciddi şikayeti olmayan hafif durumlarda hiçbir tedaviye gerek duyulmayabilir. Ancak öksürk varsa giderilmesi, karın içi basıncını artıran durumlardan kaçınılması, ekzersiz yapılması önerilmelidir.

 Sarkma daha ciddi ise özellikle dışarıya sarkma varsa pesser halka konulması özellikle ameliyatı kaldıramayacak yaşlı hastalara ya da çocuk sahibi olmak isteyenlere uygulanabilir.

Hastanın organ sarkması ciddi ve tedavi isteyorsa cerrahi tedavi en başarılı yöntem olur. Cerrahi tedavi vajinal ve karından yaklaşım olmak üzere iki türlü yapılır.

Vajinal yaklaşımda dışarıya çıkan organlar yerine itilir ve etraf dokularından ayrılarak asıl yerlerine güçlendirme işlemi yapılarak yerleştirilir. Karından yaklaşım açık, laparoskopik ya da

total organ prolapsisiTedavide total organ prolapsisi derecesi önemlidir. Ayrıca hayatı tehdit eden bir durum olmadığı  için hastanın bundan ne kadar şikayetçi olup olmadığı da önemlidir. Ciddi şikayeti olmayan hafif durumlarda hiçbir tedaviye gerek duyulmayabilir. Ancak öksürk varsa giderilmesi, karın içi basıncını artıran durumlardan kaçınılması, ekzersiz yapılması önerilmelidir.

Sarkma daha ciddi ise özellikle dışarıya sarkma varsa pesser halka konulması özellikle ameliyatı kaldıramayacak yaşlı hastalara ya da çocuk sahibi olmak isteyenlere uygulanabilir.

Hastanın organ sarkması ciddi ve tedavi isteyorsa cerrahi tedavi en başarılı yöntem olur. Cerrahi tedavi vajinal ve karından yaklaşım olmak üzere iki türlü yapılır.

Vajinal yaklaşımda dışarıya çıkan organlar yerine itilir ve etraf dokularından ayrılarak asıl yerlerine güçlendirme işlemi yapılarak yerleştirilir. Karından yaklaşım açık, laparoskopik ya da robot yardımlı laparoskopik yöntemlerle yapılır. Tümünde sarkan organlar mesh yardımı ile sakrum dediğimiz kemiğe dikişlerle asılır ve sabitleştirilir

Sakrokolpopeksi dediğimiz bu operasyon %90-95 başarılıdır.

laparoskopik yöntemlerle yapılır. Tümünde sarkan organlar mesh yardımı ile sakrum dediğimiz kemiğe dikişlerle asılır ve sabitleştirilir. Sakrokolpopeksi dediğimiz bu operasyon %90-95 başarılıdır.

Benim için hangi tedavi uygundur?

Tedavi kararı hasta ve hekim arasındaki iletişimden sonra karşılıklı tartışılarak verilmelidir. Eğer bundan sonraki süreçte çocuk sahibi olmak istiyorsanız, takip ya da pesser halka tercihi daha uygun olacaktır.

Cerrahi yaklaşımın türü hastadan hastaya değişmektedir. Laparoskopik ya da robotik yaklaşım estetik kaygısı olanlar için tercih edilebilir. Açık cerrahi ile karın içi organlara hiç bulaşmadan (retroperitoneal yaklaşım) da başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?