Epispadias Nedir? Mesane Ekstrofisi Nedir? Nedenleri, Belirtisi ve Tedavisi

[Toplam: 5 Ortalama: 4.6]

Epispadias, nadir görülen dış bir organ gelişim bozukluğudur. Mesane ekstrofisi  ise doğuştan gelen yapısal bir bozukluktur.

Epispadias nedir? Nasıl oluşur?

Epispadias ve Mesane EkstrofisiEpispadias, yeni doğanda uretra dediğimiz dış idrar yolunun normal penis ucu yerine penisin üst kısmına (dorsaline) ya da penisin daha idrar kesesine kadar olan bir bölüme açılmasına verilen isimdir. Mesane ekstrofisi idrar kesesinin ve karın önduvarının doğuştan gelişim bozukluğuna bağlı idrar kesesinin dışarıya açılmasıdır. Epispadias genellikle mesane ekstrofisi ile birliktedir. Beraberinde üreter ve böbrek anormallikleri de görülebilir. Ayrıca rektus diastazı, klitorisin bifid (ikiye bölünmüş) olması, labiaların ayrık olması gibi ek anomaliler olabilmektedir. Hem mesane ekstrofisi hem de epispadias anne karnında hem mesanenin hem de uretra borucuğunun gelişimi sırasındaki bozukluğa bağlı oluşur. Erkeklerde 5 kat daha sıktır. Yaklaşık 30 bin doğumda bir görülür.

Epispadias ve mesane ekstrofisinin teşhisi nasıl konulur?

Epispadyas tedavisiÇocuk yeni doğduğunda iyi bir gözlem yapıldı ise doğumu yaptıran sağlık görevlisi ya da aile tarafından farkedilip ilgili merkeze gönderilir. Teşhis ayrıntılı fizik muayene ile konulur ve yeterlidir. Ancak ilave idrar yolu sistemi anormallikleri olup olmadığını anlamak için tüm karın ultrasonografisi yapılması önemlidir.

Tedavi süreci nasıldır?

Bu anomalilerin tedavisi cerrahidir. Öncelikle epispadias ve mesane ekstrofisi ameliyatı kesinlikle deneyimli, bu işi iyi bilen ve bu işle ilgilenen ürolojik cerrahi ekip tarafından gerçekleştirilmelidir. Hastanın ilk şansı iyi değerlendirilmeli ve mümkün ise başarısızlığa bağlı tekrar tekrar cerrahi işlem yapılmamalıdır.

Cerrahi işlem sadece epispadias var ise 2 yaşa kadar beklenebilir. Ancak beraberinde mesane ekstrofisi var ise mümkün olduğu kadar erken cerrahi başarı şansını artırmaktadır. Cerrahide temelde 3 işlem yapılır. Bunlardan birincisi mesane ekstrofisinin kapğatılması, ikincisi idrar kaçağını önlemek için idrar kesesi boynunun onarımı ve nihai olarak üçüncüsü uretranın yani epispadiasın onarımı işlemidir. Uzun süren bir operasyondur. Kompli,kasyon durumlarında ilave cerrahiler gerekebilir.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?