Mesane Enfeksiyonları (Sistit) Nedir? Tanısı ve Tedavisi

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Sistit (Mesane Enfeksiyonu)

Sistit ya da mesane enfeksiyonları, mesane ya da idrar kesesi iltihabı hastalığı olarak da adlandırılmaktadır.

İdrar kesesine bakteriler ya da diğer mikroorganizmaların girmesi neticesinde burada üremeye devam eder ve inflamasyon oluşturur.

Bu etkiye bağlı olarak mesane görevini yerine getiremez ve sistit belirti ve bulgularına neden olur.

Özetle mesanenin infeksiyonu yani iltihabına sistit denir. 

mesane enfeksiyonları tedavisi

Sistit (Mesane Enfeksiyonu) Sıklığı , Nedenleri ve Belirtileri

Kadınların büyük çoğunluğu hayatları boyunca sistit geçirirler ve yine kadınların %20 si bir yıl içinde mesane enfeksiyonuna yakalanırlar.

Bebek ve çocuklarda daha çok altta yatan neden doğuştan idar yolu hastalıkları iken gençlerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar, yaşlılarda ise erkeklerde prostat hastalıkları kadınlarda menepoz ve kronik hastalıklardır.

Etken genellikle (%80) E coli dediğimiz bakteridir. Kadınlarda erkeklere göre üretra yani dış idrar yolukısa olduğu için ayrıca sistite yakalanma çok sıktır.

Şeker hastalığı, sisnirsel hastalıklar, inme gibi durumlarda mesane boşaltılması etkilendiği için gene sistit çok sık görülür.

Yeni evlilerde kadında görülen sistite ise balayı sistiti denir ve altta yatan neden cinsel ilişkidir. Mesane enfeksiyonları belirtileri arasında hastalarda idrarda yanma, sürekli idrar varmış hissi, idrarda kanama, ani sıkışma hissi, idrar kaçırma gibi hasta konforunu bozan belirtiler mevcuttur.

Mesane Enfeksiyonları Teşhisi Nasıl Konulur?

mesane enfeksiyonları (sistit) belirtisiMesane iltihabı yani sistiti iki guruba ayırmak gerekir.

Birincisi basit sistittir olup genellikle kadınlarda altta yatan bir neden olmaksızın bakterinin dış idrar yolunda mesaneye girip iltihaplandırmasıdır. Az su içme, hijyen, idrarı çok tutma ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara bağlı olabilir.

İkincisi koplike sistit olup mesane taşı, nörojenik mesane, şeker hastalığı, ürolojik tümörler, erkeklerde prostat hastalıkları gibi altta yatan başka bir hastalığa ikincil olarak gelişen mesane enfeksiyonudur.

Yukarıda saydığımız belirti ve bulgularla gelen hastaya öncelikle iyi bir fizik muayene yapılır.

Daha sonra tam idrar tahlili, idrar kültürü, gerekirse üriner ultrasonografi yapılıp duruma göre tedaviye geçilir.

Sistit Tedavi Edilmezse Ne Olur?

İster basit ister komplike sistit olsun sistit tedavi edilmesi gerekli bir hastalıktır.

Tedavi edilmediği takdirde mesaneden mikroorganizmalar böbreğe geçerek piyelonefrit dediğimiz tabloya neden olur ve bu durumda hasta böbrek yetmezliği, sepsi dediğimiz tüm vucun enfeksiyonuna kadar giden ciddi sonuçlar doğurabilir. Sepsis durumu ise ölümle sonuçlanabilir.

Sistit (Mesane Enfeksiyonu) Tedavisi Nasıldır?

Basit sistitte hastaya bol su alması, idrarını çok tutmaması ve hijyene dikkat etmesi önerilir. İdrar tetkikleri alındıktan sonra da antibiyotikle 5 gün içinde tedaviye iyi cevap verir.

Kültür çıkana kadar muhtemel etkene karşı antibiyotik verilir ve kültür sonucuna göre gereğinde antibiyotik değiştirilir. Basit sistitte hiçbir tetkik yapmadan da mesane enfeksiyonu tedavisi verilebilir.

Komplike sistit düşünüyorsak öncelikle mutlaka idrar tetkikleri alınmalı gereğinde ultrason ve ek tetkiklerle altta yatan neden ortaya çıkarılmalı ve gerekli tedavi yapılmalıdır. İdrar yolu sisteminde taş, tümör, kanser, prostat hastalıkları vs. varsa gereği yapılmalıdır.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Bir cevap yazın

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?