Çocuklarda İdrar Kaçırma Nedir? İdrar Kaçırma Tanısı, Belirtisi ve Tedavisi

[Toplam: 4 Ortalama: 5]

Çocuklarda 2 yaşa kadar idrar kaçırma gerçekleşir. Çocuklarda idrar kaçırma belirtileri kaçırmanın tipine göre değişiklik gösterebilir.

Nasıl İdrar yaparız?

idrar tutmaYeni doğanda mesane kapasitesi yaklaşık 30 ml kadardır bu kapasite her yıl yaklaşık 30 ml artar ergenlikte 400-500 ml olur.

2.5 yaş sonrası normal idrar yapılmaya başlanır.

Normal idrar yapılabilmesi için sinir siteminin, kas sisteminin ve geçiş yollarının sağlam olması gerekir. Mesaneye böbrekten üreter borucuklarıyla gelen idrar birikmeye başlar.

Mesane kasları gevşer ve bu idrarı depolamaya başlar, Belirli bir hacme ulaştıktan sonra sinir uçları aracılığı ile omurilik üzerinden beyne sinyal gönderir ve idrar hissi oluşur.

Uygun idrar yapılacak yer yok ise beyin mesaneye sinyal gönderir ve sfinkter dediğimiz idrar tutucu mekanizma ile idrar tutulur. Mesane bir süre daha genişlemeye devam eder.

Tuvalete gidildiğinde idrar yapmak için uygun ortam olduğuna beyin karar verir. Mesane detrusor kasları kasılmaya başlar bu sırada sfinkter dediğimiz idrar tutucu mekanizma gevşer ve mesane üretra aracılığı ile içini boşaltır.

İdrar kaçırma nasıl olur? Sebepleri nelerdir?

Çocuklar 2.5 yaşa kadar gündüz 4 yaşa kadar gece idrar tutmasını sağlarlar. Beş yas üstü idrar kontrolünün sağlanamamasına bağlı alt ıslatmaya çocuklarda idrar kaçırma denilir

Gündüz ve gece birlikte ya da sadece gece olabilir. Sadece gece idrar kaçırması var ve ilave başka belirti yok ise sadec noktürnal enürzis olarak değerlendirilir ve ek fazla tetkik yapmaksızın tedavisi verilebilir.

Eğer 5 yaş üstü bir çocuk hem gece hem de gündüz idrar kaçırıyor ise bu çok önemlidir ve altta yatan patolojinin mutlaka aydınlatılması gerekir.

Bu durumda böbreklerde aşırı idrar üretimi, mesanenin depolama yetrsizliği, idrar kesesi çıkımındaki patolojiler, dış idar yolunun arka kısmında doğuştan kapakçıkların olması(posterior uretral valv), tetered cord gibi omurilik sinirsel sorunlar, beyin ve omurilik bozuklukları gibi çok ciddi problemler araştırılmalıdır.

Çocuklarda idrar kaçırma nasıl değerlendirilmelidir?

çocuklarda idrar kaçırmaÇok iyi bir tıbbi öykü alarak ve fizik muayene yaparak idrar kaçırmanın tipinin belirlenmesi gerekir.

Gece mi? gündüz mü ? İkisi birlikte mi? Beraberinde başka belirtiler var mı ? araştırılmalıdır.

Genital organlara, karın ön duvarına, testislere ve vücut gelişimine bakmak gerekir. İdrar tahlili, idrar kültür, Üriner ultrasonografi ilk planda düşünülmesi gereken tetkikleridir. Bunlarda anormallik var ise ürodinami, voiding sistoüretrografi (VCUG) gereğinde sistoskopi, MRI yapılmalıdır.

İdrar kaçırma çocukları ve aileyi nasıl etkiler?

Bu tip çocuklar ev dışında başka bir yerde kalmak istemez, suçluluk-utanma duygusu, vardır. Başka çocuklardan farklı olduklarını düşünürler, özgüvenleri düşük, makçup, çaresiz ve endişelidirler.

Bu durumun hiç geçmeyeceğinden endişe ederler. Aileler ise bu durumu çok önemsemeyebilirler, çocuğa suçlamalarda bulunabilirler, mahcubiyet korkusu vardır, psikolojik olduğunu düşünüp araştırmayı sonraya bırakabilirler.

Tedavisi nasıl düzenlenir?

Tedavi, için öncelikle çocukta idrar kaçırma tipini ve nedenini ortaya koymak gerekir. Noktürnal enürezis dışında gerekli olan tetkikler yapılmalı ve neden ortaya konulduktan sonra aşama aşama tedaviye geçilmelidir. Kabızlık var ise bu giderilmeli sıvı alımı düzenlenmelidir.

Gerekli pelvik taban egzersizleri önerilmeli, aşırı aktif mesane var ise antikolinerjik ilaçlar ile desteklenmelidir. Nörojen mesane var ise sebebe yönelik tefdavi edilmeli mesane kapasitesi küçük ise gereğinde yapılan ürodinamik incelemden sonra mesane genişletme ameliyatlarından kaçınılmamalıdır. Hekim, çocuk ve aile tam bir koordinasyon içinde olmalıdır.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Bir cevap yazın

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?