Rezum Nedir? Rezum Tedavisi Nasıl Uygulanır?

[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Genellikle yaşlanmaya bağlı olarak gelişen iyi huylu prostat büyümesi, erkekler için en çok sıkıntı yaratan durumlardan biridir. Bugüne kadar prostat büyümesinin tedavisinde kullanılmak üzere pek çok yöntem geliştirilmiş olmakla birlikte, bu alanda yapılan çalışmalar devam etmekte ve yeni teknolojiler geliştirilmektedir. Prostat büyümesi konusunda oldukça etkili sonuçlar veren Rezum tedavisi de bu yeni teknolojilerden biridir.

Rezum tedavisinden sonra prostat hacminde yaklaşık yüzde 28’lik bir küçülme olduğunu ortaya koymuştur.

Rezum Nedir?

Prostat büyümesi tedavisinde kullanılan bir teknik olan Rezum, 2015 yılından bu yana uygulanan ve doğal su buharı enerjisinden faydalanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde büyüyen ve idrar kanalını sıkıştıran prostat dokusunu yok etmek için radyofrekans enerjisi ile üretilen özel su buharı kullanılır. Uygulama sonrasında prostat dokusunun küçülmesi ortalama olarak 3 ila 12 hafta arasında sürer. Rezum yöntemi yaşa bağlı olarak gelişen prostat büyümesinde son derece etkili sonuçlar verir.

Rezum Kimler ve Hangi Hastalıklar İçin Kullanılabilir?

Rezum

Rezum tedavisi etkili bir yöntem olmakla birlikte, uygulama öncesinde gerekli koşulların sağlanıyor olması gerekir.

Bu koşulları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • İlaç tedavisi sonucu iyi huylu prostat büyümesi iyileşmeyen hastalar,
 • Prostat ağırlığı 30 gramdan fazla, 80-100 gramdan küçük olan, orta ve yan lobu bulunan hastalar,
 • Kalp hastalıkları ya da akciğer sorunları nedeniyle genel ve spinal anestezi için uygun durumda olmayan hastalar,
 • İlaç tedavisi ya da prostat ameliyatları nedeniyle ortaya çıkan geriye boşalma gibi cinsel yakınmaları yaşamak istemeyen hastalar,
 • İdrar atma zorluğu yaşayan hastalar.

Yukarıdaki koşullara sahip olan tüm hastalar Rezum tedavisi için uygun hastalardır. Tüm bunlara ek olarak idrar yolu enfeksiyonları bulunan hastalarda söz konusu enfeksiyon antibiyotik kullanılarak ortadan kaldırılmadığı sürece Rezum tedavisi önerilmez. aynı şekilde sertleşme bozukluğu (erektil disfonksiyon) tedavisi kapsamında penis protezi takılmış olan hastalarda da Rezum tedavisi uygulanması önerilmez.

Rezum Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Rezum tedavisi, özel kameralı bir sistemle idrar kanalından içeri girilerek gerçekleştirilir. İşlem sırasında herhangi bir anestezi uygulaması yapılması gerekmez. Operasyon sırasında izlenen adımlar şu şekildedir:

 • Penis ucundan, idrar kanalından endoskopik yöntemlerle içeri girildikten sonra büyümüş olan prostat dokusu yakından incelenerek gerekli ölçümler yapılır,
 • İşlemin hangi bölgelerde yapılacağı planlanır,
 • Prostat dokusuna küçük iğneler saplanır,
 • Radyofrekans enerji kaynağı aracılığıyla hazırlanan su buharı, prostat dokusuna saplanan iğneler aracılığıyla prostat dokusunun içine aktarılır,
 • Bu su buharı ile prostat dokusu üzerinde yok edici bir etki gerçekleştirilir ve büyümüş dokunun ortadan kaldırılması için tahribat yaratılır.

Uygulama her hasta için özel olarak kullanılan ve cerrah tarafından yönlendirilen bir aparat sistemi ile gerçekleştirilir. Bu aparat sistemi aracılığıyla iğneler prostat dokusuna yerleştirildikten sonra enerji yüklü buharın prostat dokusu içine saçılması yaklaşık 9 saniye sürer. İğnelerin prostat dokusu içerisinde 10 mm kadar içeri girebilmesi mümkündür. İşlemin tamamen bitirilmesi 10 ila 15 dakika arasında sürer. Bazı hastalara geçici olarak sonda takılması gerekebilir. Hastanede yatış gerekmez ve hastalar aynı gün taburcu edilebilir.

Buhar enjeksiyonu sonrasında büyümüş olan prostat dokusunda büzüşme meydana gelir. Böylelikle küçülen prostat dokusu ile birlikte idrar akımı da çok daha güçlü ve kolay bir hale gelmiş olur. Mevcut araştırmalar Rezum tedavisinden sonra prostat hacminde yaklaşık yüzde 28’lik bir küçülme olduğunu ortaya koymuştur.

Rezum Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Rezum tedavisi prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan oldukça yeni bir teknik olarak pek çok avantajı da beraberinde getirir.

Rezum tedavisi ile hastaların elde edebilecekleri avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Son derece kısa süren bir işlemdir ve hastaların aynı gün taburcu edilmesi mümkündür,
 • Hastalar kısa süre içerisinde normal yaşantılarına dönebilir,
 • Benzer prostat tedavileri ile karşılaştırıldığında çok daha az yan etki yaşanır,
 • Prostatik blok altından lokal anestezi uygulanabilir,
 • Ciddi rahatsızlıkları bulunan hastalarda uygulanması mümkündür,
 • Geri boşalma gibi diğer prostat ameliyatlarında ortaya çıkan sorunlar söz konusu değildir, bazı durumlarda meni hacminde yüzde 1.5 ila 2.9 arasında bir azalma meydana gelebilir,
 • Cerrahi işlem sırasında kanama oluşması söz konusu değildir,
 • Tedavi sonrasında sonda kullanılarak mutlak bir mesane yıkaması gerekmez,
 • Kalp ve beyin pili olan hastalarda sorunsuz bir şekilde uygulanabilir.

Özellikle prostat büyümesine sahip olan daha genç yaştaki hasta grubu Rezum tedavisinden çok büyük fayda görür. Çünkü prostat büyümesinde kullanılan diğer yöntemler bu genç hasta grubunda geri boşalma ya da erektil disfonksiyon gibi bazı cinsel işlev bozuklukları yaratabilir. Oysa Rezum tedavisinde bu tarz problemlerin ortaya çıkması ihtimali son derece zayıftır.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?