Genore (Bel Soğukluğu)

[Toplam: 4 Ortalama: 5]

Bel Soğukluğu (gonore) Nedir?

Bel soğukluğu yani gonore en sık cinsel temasla bulaşan hastalıklardan biri olup etkeni neisseria gonore bakterisidir. Korunmasız cinsel ilişki sonrası dış idrar yolunda kirli sarı pis kokulu akıntı ile başlar. Kadınlarda ise serviksi yani rahim ağzında kirli pis kokulu akıntı olur. Ayrıca idrarda yanma gibi ek belirtiler görülebilir. Ayrıca anüs, eklemler, göz ve boğaz tutulumları görülebilir. Tedavi edilmez ise kısırlık, körlük gibi çok ciddi komplikasyonlar oluşturabilmektedir.

Bel Soğukluğu (gonore) Hangi Yaş Aralığında Görülür ve Nasıl Bulaşır?

Bel soğukluğu özellikle cinsel aktif dönemde görülür. Cinsel aktivitenin alt sınırını 18 yaş olarak düşünürsek 18 yaşındaki dönemden sonra bel soğukluğu görülebilir.

Özellikle bekarlarda, çok partneri olanlarda bel soğukluğu görülme ihtimali normale göre daha yüksektir.

Anal ilişkiyle, oral ilişkiyle ve normal ilişkiyle bel soğukluğu görülebilir. Hem erkekte hem de kadında görülebilir.

Eğer bel soğukluğu tedavisi yapılmaz ise körlük gibi birtakım ciddi komplikasyonlar doğurabilir. Bunun için tedavisi de çok önemlidir.

Bel Soğukluğunun (gonore) Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde bel soğukluğu belirtileri, idrar çıkış kanalında alışılmadık sarı pis kokulu akıntı, sünnet derisinde kızarıklık, idrarda yanma, bazen yumurtalarda hassasiyet belirtileri görülür.

Kadınlarda bel soğukluğu belirtileri, ise servikal yani rahim ağzında kirli sarı akıntı, idrar yaparken yanma ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı bazen kanama gibi belirtiler görülebilir.

Bel Soğukluğu (gonore) Teşhisi Nasıl Konulur?

Bel soğukluğu teşhis belirtilerin görülmesine ilaveten akıntıdan alınan materyalin mikroskopla incelenmesi ve kültür yapılması ile konulur.

Örnek akıntının yerine göre dış idrar yolu, anüs, ve boğazdan alınabilir.

Bel Soğukluğu (gonore) Nasıl Tedavi Edilir?

Şikayetleri olan bir hastada bel soğukluğundan şüpheleniliyor ise öncelikle tahlil için örnek alınır. Sonra muhtemel etkenlere göre klasik uretrit tedavisi yani antibiyotik tedavisi başlanır.

Bir adet kas içine iğne beraberinde 3 günlük ağızdan antibiyotik tedavisi ve sonra kültür sonucuna göre gereğinde ek tedavi verilir.

Şikayetler genellikle bir iki gün içinde geçer. Ancak ağrı ve hassasiyet 2 hafta kadar devam edebilir. Hastaya bundan sonraki dönemde tek eşlilik ve mutlaka korunma önerilir.

Bel Soğukluğu (gonore) Komplikasyonları Nelerdir?

Bel soğukluğu tedavi edilmez ise çok ciddi problemlere neden olabilir. Eklemleri, beyni ve daha bir çok organı tutabilir. Ayrıca AIDS gibi çok ciddi viral infeksiyonların daha sık bulaşmasına zemin hazırlar.

Hamile kadınlarda infeksiyon var ise doğum sırasında çocuğa bulaşır ve çocukta körlük gibi çok ciddi sonuçları olabilir.

Bel soğukluğunda tedavi etmesek bile hastalık kendiliğinden geçebilir. Ancak asıl korkutucu olan bundan sonraki dönemdir. Yani hastalık geçse bile eğer biz bunu tedavi etmediysek yol su elektrik olarak bizi geri gelebilir.

Beyni tutarak beyinde birtakım enfeksiyonlara, iltihaplanmalara neden olabilir. Ayrıca kadınlar hamileyse ve tedavi edilmediyse doğan çocukta körlük gelişebilir.

Bunun gibi çok ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Aynı zamanda diğer enfeksiyonların daha hızlı bulaşmasına neden olur.

AIDS hastalığı da bunlardan bir tanesidir. Bel soğukluğu olan birisinde AIDS hastalığı bulaşması daha fazla olabilir.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Bir cevap yazın

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?