Holep Cerrahisi Nedir? Holep Cerrahisi Ne İşe Yarar?

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Holmium Laser Enucleation Of The Prostate kelimelerinin kısaltılmış halini temsil eden HOLEP cerrahisi iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ve buna bağlı idrar yapamama ya da idrar yapmada zorlanma durumlarında prostatın kapsül kısmı bırakılarak tıkayıcı kısmının alınması işlemidir.

HOLEP

Diğer yöntemlerle kıyaslandığında prostatın tıkayıcı kısmının açık cerrahi ile alınması işlemine benzer.

Tıkayıcı olan ve iyi huylu olarak büyüyen tüm prostat dokusu alındığı için ve kaplı olarak holmium lazerle kesildiği için oldukça başarılı bir yöntemdir.

Açık cerrahiye göre en önemli avantajı idrar yolundan girilip dışarıda herhangi bir kesi izinin olmaması ve açık cerrahi ile benzer başarılı sonucun olmasıdır.

Holmium lazer sistemi hem kesici hem de yakıcı özelliğe sahiptir. Kesme işini atılımlı lazer özelliğiyle yapar.

2, 1 mikronluk ışık atımı ardışık olarak gerçekleşir ve bir matkap gibi dokuyu keser. Düşük wattlar taş kırmada kullanılırken yüksek wattlar dokuları kesmek için kullanılır.

Son yıllarda iyi huylu prostat büyümesinde prostatın tıkayıcı kısmının alınması için giderek yaygınlaşan oranda kullanılmaktadır.

Rezektoskop dediğimiz optik sistemi yani kamerası olan bir cihazla idrar dış kanalından girilir, prostata ve sonra idrar kesesine ulaşılır.

Kamera sistemi ile mesane (idrar kesesi) ve prostatın sağ sol ve orta tıkayıcı kısımları gözlemlendikten sonra prostatın kapsülü bırakılarak tıkayıcı kısımları HOLEP yöntemiyle bir bütün olarak kesilip idrar kesesine atılır.

Sonra morsallatör dediğimiz bir cihazla gene idrar yolundan kesilen bu prostat dokuları temizlenir.

İyice kanama kontrolü yapıldıktan sonra sonda yerleştirilerek işlem sonlandırılır.

Açık prostat ameliyatında prostatın tıkayıcı kısmı göbekaltı yapılan cerrahi bir kesiyle idrar kesesine girilip oradan çıkartılır.

Klasik TUR ameliyatlarında ve diğer lazer yöntemlerinde (green light, Red Light gibi) prostatın tıkayıcı kısımları dış idrar yolundan girilerek küçük parçalar halinde çıkartılır ve geridi tıkayıcı doku kalma ihtimali yüksektir.

Özellikle büyük prostatlarda rezidü (artık) doku kalma riski yüksektir ve bu da yeniden prostatta tıkanıklığa neden olur.

HOLEP yönteminin en önemli avantajı artık doku kalmaması ve tekrarlama riskinin çok düşük olmasıdır.

Açık cerrahi ile aynı işlemin yapılmasına rağmen dışarıda herhangi bir kesi izinin olması ayrıca önemli bir avantajıdır.

Bunun yanında kanama riski çok düşüktür. Kesilen alanda yüksek ısı etkisinin olmaması nedeniyle sertleşme bozukluğuna yol açmama bakımından çok önemlidir.

Sonuç olarak HOLEP cerrahisi iyi huylu prostat büyümesi(BPH) ne bağlı idrar yolu tıkanıklıklarında yaygınlığı giderek artan şekilde kullanılan etkili ve başarılı bir yöntemdir.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Bir cevap yazın

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?