Hipospadias (Peygamber Sünneti) Nedir? Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Konur?

[Toplam: 12 Ortalama: 4.8]

Hipospadias doğuştan gelen bir hastalıktır. idrar yolunun gelişim bozukluğuna bağlıdır. Peygamber sünneti teşhisi için fizik muayene gerekir.

Hipospadias nedir? Nasıl oluşur?

HipospadiasHipospadias (peygamber sünneti, doğuştan sünnetli, yarım sünnetli) erkekte dış idrar deliğinin normal olması gereken yer dışında dış idrar yolunun alt kısmında herhangi bir yere açılmasıdır.

Yeni doğan erkek bebeklerin yaklaşık 300 de birinde görülür.

Penis başında normal dış idrar deliğine çok yakın olabildiği gibi torbalarla penisin birleşim yerinde hatta torbada da olabilir.

Penis başında olana glanüler, penisbaşı penis gövdesi bileşiminde ise koronar, peniste ise penil, torbalarla penis bileşiminde ise penoskrotal, torbalarda ise skrotal hipspadyas olarak adlandırılır.

Hipospadias ile birlikte başka doğuştan kusurlar olabilir mi?

Hipospadias ile birlikte penis eğrilikleri olabilir. Normal dış idrar deliğine ne kadar uzak ise kordi dediğimiz penis eğriliği o kadar şidddetli olur.

Ayrıca idrar deliği dış çıkış deliğine ne kadar uzak ise başka ürolojik organ anomalileri o kadar daha sık görülebilir.

Beraberinde inmemiş testis de var ise genetik değerlendirme mutlaka yapılmalıdır. Hipospadiasa ilave olarak böbrek mesane ve üst idrar yolu anomalileri görülebilir.

Hipospadias teşhisi nasıl konulur?

Aileler tarafından peygamber sünnetli, yarım sünnetlli doğuştan sünnetli gibi tabirlerle hekime getirilir. Bazen aileler farkedemez ve sünnet için getirildiğinde teşhisi konulur.

Hipospadias penil ya da daha aşağı seviyede ise başka anomali olup olmadığını araştırmak için tüm karın ultrasonografisi yapılmalıdır. Ayrıca testislerin yerinde olup olmadığı fizik muayene ile tespit edilmelidir.

Hipospadias Tedavisi Nasıldır?

Hipospadiasın tedavisi ameliyatla dış idrar çıkış deliğinin normal yerine getirilmesidir.

peygamber sünnetiHipospadias glandüler ya da koronar ise cerrahisi kısmen daha kolay iken diğer tiplerinin cerrahisi daha komplike olabilir.

Sünnet derisini eksik olan dış idrar yolu için kullanmmaız gerekebilir. Gereğinde sünnet derisinden veya ağız mukozası gibi diğer organlardan yama koymak gerekebilir. Özellikle penoskrotal ve skrotal olan tipte yama gerekir. Ayrıca penis eğriliği yani kordi var ise bunun da cerrahi olarak düzeltilmesi gerekir .

Hipospadias cerrahisini kimler ve ne zaman yapmalıdır?

Hipospadias cerrahisini çocuk ürolojisi ile uğraşan tecrübeli cerrahlar yapmalıdır. Deneyimli cerrahi eller olmaz ise komplikasyona açık bir cerrahidir.

İlk fırsatı iyi değerlendirmelidir. Aksi halde düzeltilmesi daha zor komplikasyonlar gelişebilir. En sık komplikasyon fistül oluşumudur. Ayrıca idrar yolu darlığı, idrar yolu infeksiyonu gibi durumlar olabilir.

Hipospadias cerrahisi 2 yaş altında yapılır ise en az travmatik olur. Ancak görüldüğü heryaşta yapılabilir.

Hastanede kaçgün yatar? Başarı şansı nedir?

Hipospadias - peygamber sünneti tedavisiUca yakın hipospadiaslar günübirlik yatış ile halledilebilirken uca uzak olanlar 1 gece hastanede yatabilir. Sonda ya da kateter 1 hafta kaldıktan sonra alınır. Başarı şansı %92 civarındadır.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?