Erkekte Kısırlık Nedir? Erkekte Kısırlık Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Erkekte kısırlık, sperm kanallarına tıkanma sonucunda meydana gelir ve en sık rastlanan erkekte kısırlık belirtileri çocuk sahibi olamamak diyebiliriz.

Erkekte kısırlık nedir, nasıl oluşur?

erkek infertilitesi (kısırlık) Evli çiftlerin bir yıl süreyle düzenli cinsel ilişkileri olmasına rağmen çocuk sahibi olamamaları erkek infertilitesi (kısırlık) olarak tanımlanmaktadır.

Bu durum eğer erkekte olan bozukluklardan kaynaklanıyor ise buna erkekte kısırlık denilmektedir. Evli çiftlerin yaklaşık %15 kısırdır.

İnfertil çiftlerde kısırlık %20-30 erkeğe, %30-40 kadına, yaklaşık %20 de hem erkek hem de kadına bağlıdır. %10 hastada ise infertilite nedeni bütün araştırmalara rağmen bulunamamaktadır.

Spermler yumurtalarda üretilir, epididim dediğimiz yumurtadan sonraki organda depolanır ve sperm yollarıyla bu depodan prostata, oradan da penis yoluyla dışarı çıkmaktadır.

Spermlerin oluşması beyinden hipofiz bezinden salgılanan FSH hormonuyla ve testisten salgılanan testosteron hormonu ile kontrol edilmektedir.

Sperm yumurtalarda azaldığında yani ihtiyaç duyulduğunda hipofiz bezinden FSH hormonu salgılanır buradan kana geçer ve sonra kan yoluyla yumurtaya gelerek sperm üretilmesi için sertoli hücrelerine uyarıda bulunur.

Yumurtalarda hastalık varsa sperm üretiminde problem vardır. Sperm yollarında iltihaplanma olmuş ve sekel kalmışsa yumurtada sperm üretilse bile taşınması gerçekleşmez.

Bir spermin üretilmesi için ortalama 65-70 gün geçmelidir. Bütün bu döngüyü etkileyen durumlarda erkekte kısırlık dediğimiz hadise meydana gelir.

Beyinde hipofiz bezinde hasar varsa hormon salgılanamadığı için sperm üretimi durur ya da zayıflar. Ayrıca genetik bozuklukların birçoğunda da kısırlık oluşabilmektedir.

Erkekte kısırlık belirtileri nelerdir?

erkekte kısırlık tedavisiErkekte kısırlık belirtileri başında bir yıl boyunca haftalık düzenli ilişkiler olmasına rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi vardır ve önemli bir belirtidir.

Hormonal bozukluklar ya da başka faktörlere bağlı sertleşmenin yeterli olmaması ve buna bağlı cinsel birleşme güçlüğü, testislerin yani yumurtaların normalden küçük olması veya hiç olmaması, yumurtaların doğuştan yukarıda olması yani torbalarda olmaması, sakal bıyık çıkışının yeterli olmaması, sesin ince olması gibi ilave belirtiler mevcuttur.

Ayrıca torbalarda varisin bulunması buna bağlı kasıkta ağrının olması, idrar deliğinin normal yerinin dışında yani aşağıda olması gibi belirtiler olabilmektedir.

Erkekte kısırlık tedavi süreci nasıl işler, tedavi yöntemleri nelerdir?

Kısırlık Tedavisinde öncelikle düzenli ilişkilere rağmen bir yıl içinde çocuk sahibi olamayan çiftler değerlendirmeye yönlendirilmelidir. Değerlendirme hem erkeğe hem de kadına yapılmalıdır.

Değerlendirme, erkeklerde yapılan tetkikler daha kolay ve daha çabuk sonuçlandığından öncelikle erkekten başlaması daha pratik olabilir. Toplumumuzda maalesef öncelikle kadınlar değerlendirilmekte tüm tetkikler yapıldıktan sonra bir problem yoksa erkekler değerlendirmeye alınmakta hatta bazen alınamamaktadır. Bu nedenle de kadına belkide hiç gerek olmayacak birçok tetkik yapılmaktadır.

Bunların önüne geçilebilmesi için erkek faktörü mutlaka öncelikli değerlendirilmelidir. Kısırlık şüphesi olan erkek bir üroloji uzmanına başvurur. Ayrıntılı muayene işlemi, yapıldıktan sonra ilk yapılması gereken sperm analizidir. Bir ay arayla en az 2 adet sperm analizi yapılmalıdır. Normal ise kadın faktörü düşünülmeli ve hastanın eşi değerlendirilmelidir.

Sperm analizinde anormallik varsa derecesine göre hormon analizleri, yumurtalara Doppler ultrasonografi, gereğinde genetik analizler yapılmalıdır. Hastanın menisinde hiç sperm bulunamamış ise buna azoospermi diyoruz. Bu durumda ayrıntılı genetik analiz ve hormon tahlilleri gereklidir. Bütün bu değerlendirmelerin sonunda kadın faktörü yok ise hastaya yapılacak tedavi yöntemleri belirlenir.

Hastada yumurtalarda varikosel varsa ve sperm ölçümlerini etkilemişse mikrocerrahi ile varikoselektomi ameliyatı yapılmalıdır. Ameliyattan sonra sperm değerleri %70 düzelir ve %40 da hastalar 1 yıl içinde çocuk sahibi olabilirler. Varikosel erkek kısırlığının en sık görülen tedavi edilebilir nedenidir. Hiçbir düzeltilebilir neden bulunamamış ve sperm değerleri 5 milyonun üzerinde ise hastaya inutero inseminasyon yani aşılama yapılabilir.

Bir denemede başarı oranı yaklaşık %10’dur. Sperm değerleri 5 milyonun altında ve düzeltilebilir bir neden yok ise hasta intrastoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yani tüp bebeğe yönlendirilmelidir. Tüp bebek için menide birkaç adet hareketli spermin görülmesi yeterlidir.

Menide hiç sperm yok ise yani hasta azoospermik ise yumurtadan mikroTESE ile yani ameliyatla sperm alınmalı ve tüp bebek yapılmalıdır. Hiçbir şekilde sperm bulunamıyorsa bu durumda ya evlat edinme yoluna gidilmeli ya da donor sperm kullnılmalıdır ki donor sperm kullanımı ülkemizde yasaktır.

kısırlık tedavi yöntemleri

Erkekte kısırlığı arttıran faktörler nelerdir?

Erkek infertilitesini arttıran faktörler, yaşın ileri olması, sigara içilmesi ya da içilen ortamda bulunulması, aşırı sıcak işlerde çalışılması, yumurtaların sıcağa maruz kalması, yumurtalarda iltihaplı hastalıkların olması ya da sekel bırakarak iyileşmesi, boya sanayinde çalışılması, varikosel hastalığının olması, prostate yönelik geçirilen ameliyatlar, yumurtaların doğuşatn yukarıda olması, yumurta kanserine yakalanma gibi birçok faktor mevcuttur.

Erkekte kısırlık tedavisinde başarı oranları nasıldır?

Varikosel erkekte kısırlık tedavisi ilk değerlendirilmesi gereken düzeltilebilir hastalıktır. Mikrocerrahi varikosel ameliyatının başarı oranı yüksektir. %70 spermler normale döner.

Operasyondan bir yıl sonra %35-40 bir yıl içinde gebelik elde edilir.

Eğer hormon yetmezliği var ve bu telafi edilirse sperm değerleri normale gelebilir ve gebelik gerçekleşir. İnuteroinseminasyon (İUİ) yani aşılamada başarı yaklaşık %10 civarındadır.

ICSI yani tüp bebekte başarı ilk denemede yaklaşık %50 civarındadır.

kısırlık tedavisi başarı oranları
Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

34 yorum

Bir cevap yazın

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?