Prostat Hastalarının Tüketmesi Gereken Besinler

[Toplam: 2 Ortalama: 3.5]

Erkeklerin tamamında doğuştan bulunan prostat, yaşın ilerlemesi ve hormon dengelerinin bozulması sebebiyle büyümeye başlar. 60 yaşını geçmiş erkeklerin büyük kısmında meydana gelen prostat büyümesi, her 12 erkekten birinde de prostat kanserine dönüşüyor. Hayat kalitesini ciddi anlamda düşüren prostat üzerinde beslenme alışkanlıklarının da büyük etkisi bulunuyor.

prostat hastalıkları

Prostat Hastalarının Tüketmesi Gereken Besinler

Prostat hastalıkları üzerinde etkisi bulunan pek çok meyve ve sebze ile vitamin ve mineral kaynakları bulunuyor. Örneğin selenyum, çinko ve likopen içeren besinlerle birlikte yağsız protein kaynaklarının ve tam tahılların da prostata iyi geldiği biliniyor.

Prostata iyi gelen ve özellikle iyi huylu prostat büyümesi bulunan hastaların tüketmesi gereken besinler şunlar:

Somon

Somon içerisinde omega-3 yağ asitleri bulunur. Bu yağ asitleri prostat kanserinin ilerlemesine ve büyümesine engel olurken, bir yandan da prostat kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde düşürür.

Yapılan araştırmaların sonuçlarına da bakarak, her erkeğin haftada 1 kez somon tüketmesi önerilir. Somon aynı zamanda vücutta biriken iltihabın azaltılması ve önlenmesi konusunda da etkilidir. Somon alternatifi olarak sardalya ve alabalık da tüketilebilir.

Domates

Likopen bakımından zengin olan domates, aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Domates ve prostat kanseri üzerine yapılan iki ayrı araştırmadan çıkan sonuçlar şu şekildedir:

  • İyi huylu prostat büyümesi olan erkekler 10 hafta boyunca günde 50 gram domates tüketmiş ve PSA değerlerinde yüzde 10 oranında bir düşüş meydana gelmiştir.
  • Yoğun olarak tüketilen domatesin prostat kanserine yakalanma riskini yüzde 35 oranında, agresif prostat kanserine yakalanma riskini ise yüzde 53 oranında düşürdüğü ortaya konmuştur.

Domatesin pişirilerek ya da domates sosu olarak tüketilmesi, içerisinde likopenin açığa çıkması açısından önemlidir.

Meyveler

Nar içerisinde ellagitannin adı verilen bitkisel besinler ve antioksidanlar yoğun şekilde bulunur. Nar özleri prostat kanserine neden olan hücrelerin çoğalmasını engeller.

Aynı zamanda nar içerisinde bulunan bitkisel besinlerin prostat kanserine neden olan hücrelerin beslenmesi sağlayan damarların oluşumunu durdurduğu gözlenmiştir.

Aynı zamanda vücutta hastalıklara ve hasara neden olan serbest radikallerin giderilmesi konusunda etkili olan çilek, ahududu, böğürtlen ve yaban mersini gibi meyvelerin de tüketilmesi önerilir.

Soya Peyniri – Tofu

Vücutta tarafından üretilen DHT yani dihidrotestosteron prostat bezindeki aşırı büyümenin nedenidir. Soya ise bu hormonun üretilmesini büyük ölçüde kısıtlar. Soya peyniri dışında soya sütü kullanımı da benzer bir etkiye sahiptir.

Zerdeçal

Zerdeçal soğuk algınlığı, iltihap ya da astım gibi hastalıklar ile mücadelede son derece etkilidir. Zerdeçalın kanser önleyici özellikleri prostat kanserin üzerinde de etki gösterir. Aynı zamanda tümörlerin büyümesini önlediği gibi, prostat kanserinin kemikler üzerindeki yayılımını da önler.

Kuruyemişler

Pek çok kuruyemiş prostat sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Çinko bakımından zengin olan fındık buna örnek olarak gösterilebilir. Aynı zamanda kabak çekirdeği içerisinde bulunan yağ, hormonların prostat hücrelerini çoğaltmasına engel olur. Aynı zamanda DHT ve testosteron arasındaki denge de sağlanmış olur. Çinko bakımından zengin diğer besin kaynaklarından olan baklagiller ve kabuklu deniz canlıları da tüketilebilir.

Narenciye

Prostat bezinin korunması konusunda C vitamininin önemli bir etkisi bulunur. Özellikel portakal, greyfurt ve limon gibi narenciye ürünleri C vitamini bakımından zengindir.

Brokoli

Kanser hücrelerinin öldürülmesi konusunda sulforaphane adlı maddenin büyük bir etkisi bulunur. Bu madde brokoli içerisinde çokça bulunur. Aynı zamanda karnabahar, lahana ve brüksel lahanası gibi besin ürünleri de tüketilebilir.

Yeşil Çay

Yeşil çayın prostat kanseri de dahil olmak üzere pek çok kanser türü ile savaştığı bilinir. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve çeşitli virüs ve bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur.

Yeşil çay içerisinde PSA düzeyini önemli ölçüde düşüren polifenoller bulunur. Erkekler prostat kanserine yakalanma riskini azaltmak adına günde 3 bardak yeşil çay tüketebilir.

Prostat büyümesi bulunan ya da çeşitli prostat sorunları yaşayan hastaların bu besinleri tüketmesi önemlidir. Fakat bir yandan da prostat hastalıklarını olumsuz etkileyebilecek olan kırmızı ve tuz gibi besin ürünlerinden uzak durulmalıdır. Ayrıca kafein, alkol ve süt tüketimi de prostat hastalıklarını olumsuz etkiler.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?