İdeal Penis Boyu Nedir, Kaç Santimdir? Ortalama Penis Boyu Nedir?

[Toplam: 69 Ortalama: 3.5]

Erkeklerde ideal penis boyu, santimi erkek ve kadının cinsel birleşmeyi sağlayabilmesi ve üreme fonksiyonları için yeterli olmasıdır.

ideal penis boyu

Kadının cinsel organın uyarılması için sertleşmiş penisin bu bölgeye ulaşması gerekir.Kadın orgazmında klitoris dediğimiz vajenin ön tarafında penise karşılık gelen organ çok önemlidir.

Uyarılmanın büyük çoğunluğu buranın erkek cinsel organına değmesi ile gerçekleşir. Bunun yanında üretra dediğimiz dış idrar yolu ve vajinanın diğer bölümleri önem arzeder.

Sonuç olarak bu KÜV(klitoris, Üretra, Vajina) uyarılması için ideal bir penis boyu gerekir. Bunun için normal standartlarda eşler için sertleşmiş vaziyette 9 cm uzunluğunda penis bu uyarılabilir bölgeye yetişmesi için yeterlidir.

Ancak eşlerin kilolu olması ya da cinsel organların etrafında yağ birikiminin çok olması durumunda cinsel birleşme için daha uzun penis boyu gerekir.

Dünya ortalamasında penis boyu sertleşmiş vaziyette 13 cm civarındadır. Penis boyu yaklaşık %5 erkekte 9 cm nin altında ve 16 cm nin üzerindedir.

Penis uzunluğu asyalılarda en düşük iken Amerikan toplumunda en yüksektir. Türkiye’de penis boyu ortalama uzunluğu 12 cm civarındadır.

Mikropenis (penis küçüklüğü) nedir?

Tanım olarak gerilmiş ya da sertleşmiş penis boyunun 2.5 standart sapmanın altında olmasına mikropenis denir. Dünya ortalamasına baktığımızda 9.5 cm alt sınır olarak kabul edersek gerilmiş penis boyunun 7 cm nin altında olmasına mikropenis diyebiliriz ve tedavi gerekir.

Penis boyu nasıl uzatılabilir?

penis boyu nasıl uzatılabilirArama motorlarına penis boyu uzatma teknikleri diye girildiğinde karşımıza çok sayıda penisi uzatabilen ilaç ve destek tedavileri çıkmaktadır. Bu tedavilerin hemen hemen hiçbirinin bilimsel temeli yoktur ve şarlatanlıktan ibarettir. Mikropenis durumu var ise ve tedavi gerekli ise penis uzatıcı ameliyatlar en doğrusudur. Bunun için mutlaka bir üroloji uzmanı ile görüşülmelidir. Temel mantık penisin asıcı bağlarının kesilmesi ve penisin gömük kısmının dışarı çıkarılmasıdır. Bu da yaklaşık 2 cm lik bir uzama sağlar. Bunun dışındaki yöntemlerin komplikasyonu çok fazladır ve tavsiye edilmektedir. İlave olarak testosteron hormonu yetmezliği mevcut ise ilaç olarak bu hormonu verebiliriz ve penis boyunu etkileyebilir.

Ameliyat yapmadan yani penis üzerine cerrahi müdahele yapmadan penis büyütücü ve kalınlaştırıcı bir çok yöntem tanımlanmıştır. Ancak bunların çoğunun bilimsel alt yapısı mevcut değildir. İnternette bir araştırma yapıldığında tabletler, kremler, macunlar, doğal maddeler oldukça çok sayıdadır. Bunların hem etki hem de yan etki açısından yeterince çalışmaları yapılmamıştır. Yapılanların da etkileri meçhuldür. Bu nedenle bunlara itibar edilmemelidir. Bunun yanında vakum ereksiyon cihazı ve penil tarksiyon cihazının pozitif etkisi mevcuttur fakat kalıcı olup olmaması tartışmalıdır. Vakum ereksiyon cihazını biz özellikle ilaçların yeterli sertleşme sağlayamadığı sertleşme bozukluklarında penil implant (mutluluk çubuğu) ameliyatı yapmadan önce kullanıyoruz. Penise kan akımını artırarak ve penis köküne bir bir turnike konularak sertleme sağlanıyor. Bu aynı zamanda değişik periyotlarla penil uzatma için de kullanılabiliyor. Özellikle ameliyata bağlı gelişen sertleşme bozukluklarında kullanıyoruz. Penil tarksiyon cihazları penis uzatma için tanımlanmıştır. Pnis başı ve kökünü gergin tutacak şekilde bir cihaz yerleştirilir. Günlük 3-4 saat gergin tutulur. Yaklaşık 2 ay sonra 2 cm e yakın uzama sağlayabilir ancak kalıcılığı tartışmalıdır.

Penis boyunun özellikle erkeklerin düşündüğü kadar önemi yoktur. Önemli olan yeterince ereksiyon olabilen ve ereksiyonu devam ettirebilen normal standartlarda bir penisin olmasıdır. Tatminkar cinsel ilişki için 7 cm lik ereksiyondaki bir penis kadın için alt sınır olarak kabul edilebilir. Kadınlarda uyarılma reseptörleri vajenin ön kısmında ve vajen ağzına yakın olduğu için uzun penise gerek yoktur. Sonuç olarak kadının tatmin olması için 7 cm’nin üzeri erekte penis gereklidir diyebiliriz.

Penis boyu etnik kökene göre değişmekle birlikte yeni doğanda ortalama 3,5 cm iken erişkinde 13,5 cm dir. Penis uzaması testosteron yani erkeklik hormonu bağımlıdır. Puberteye yani bluğ çağına kadar 3.5 cm den 6,4 cm e kadar uzar. 18 yaşa kadar da ortalama 13.5 cm e ulaşır. Bu yaştan sonra penis boyunun uzamasını beklemeyiz.

Pens uzunluğu tanımlanırken gerilmiş penis boyu kastedilir. Penis ucundan tutup iyice çektikten sonra penisin karın tarafı kökünden penis başının ucuna kadarki uzunluk penis uzunluğudur. Bu durum sertleştikten sonraki penis boyuna tekabül eder. Gerçek sertleşmiş penis boyundan yaklaşık 1 cm daha kısa olabilir. Ayrıca sertleşmiş halde de penis boyu aynı yöntemle ölçülür ve gerçek penis boyunu verir.

Dünyada ideal penis boyu ve kalınlığı ortalamasına baktığımız zaman gerilmiş ya da ereksiyon halindeki penis boyu ortalaması 13,2 cm penis çevresi 11,6 cm yumuşak haldeki penis boyu 9.1 cm, çevresi 9,3 cm dir. Ülkemizin ortalaması da buna benzerdir. Ayrıca dünyadaki en uzun penis 48 en kısa penis de 0.9 cm dir.
Tatminkar cinsel birleşme sertleşmiş penisin boyunun için 9-10 cm kalınlığının ya da çevresinin 8-10 cm olması yeterlidir.

  1. Yumuşak haldeki penisin glans (baş) kısmından yaklaşık bir dakika çekerek kan gelmesi ve buna bağlı uzama ve kalınlaşmasının sağlanması mantığına dayalı egzersizlerdir. Ancak hiçbir bilimsel temeli yoktur.
  2. Penil traksiyon cihazı penis glansı(başı) ile kökü kısmını germesi için özel taraslanmış aletlerdir. Gülük 3-4 saatlik germeden sonra anşamlı uzama sağlanabilir. Ancak kalıcılığı şüphelidir ve kullanımı zordur. Bilimsel alt yapısı vardır.
  3. Vakum ereksiyon cihazı: Penisi saracak şekilde vakum oluşturan özel tasarlanmış aletlerdir. Sertleşme bozukluğunda penis içine kan dolmasını sağlamak için kullanılır. Penisi geçici olarak uzatabilir. Cerrahilerden sonra rehabilitasyon amaçlı kullanılmaktadır.
  1. Penil egzersizler: yumuşak haldeki penisin yakalşık bir dakika çekilip bırakılması ve bunun sonunda kan akışının artması ve peniste kalınlık oluşturması esasına dayanır. Ancak hiçbir bilimsel alt yapısı yoktur
  2. ESWT: Düşük yoğunluklu şok dalgalarının penis üzerine verilmesi ve kan damarlarının artması neticesinde penil kalınlığın artması mantığı güdülmektedir. Sertleşme bozukluğu için bilimsel alt yapısı vardır ancak penil kalınlaştırma için bilimsel yönü zayıftır.
  3. Penis cilt altına yağ enjeksiyonu: Liposakşınla karın bölgesinden alınan yağların süzgeçten geçirilerek penis cildinin altına tüm penisi saracak şekilde verilmesi esasına dayanır. Yaklaşık yarısı emilse de geri kalanı tatmin edici kalınlık sağlayabilir. Gereğinde birkaç seans yapılabilir. En tatmin edici yöntemlerden birisidir. Verilen yağ dokusunun istenmeyen bölgelere gidip kitle etkisi oluşturması en sevimsiz yan etkisidir.
  4. Diğer yöntemler: Penis cilt altına hyolüroik asit ve diğer dolgu maddelerinin verilmesi ki uzun dönem sonuçları eriyebilirliğinden dolayı çok tatmin edici değildir.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?