İdeal Penis Boyu Nedir, Kaç Santimdir? Ortalama Penis Boyu Nedir?

[Toplam: 10 Ortalama: 4.5]

Erkeklerde ideal penis boyu, santimi erkek ve kadının cinsel birleşmeyi sağlayabilmesi ve üreme fonksiyonları için yeterli olmasıdır.

ideal penis boyu

Kadının cinsel organın uyarılması için sertleşmiş penisin bu bölgeye ulaşması gerekir.Kadın orgazmında klitoris dediğimiz vajenin ön tarafında penise karşılık gelen organ çok önemlidir.

Uyarılmanın büyük çoğunluğu buranın erkek cinsel organına değmesi ile gerçekleşir. Bunun yanında üretra dediğimiz dış idrar yolu ve vajinanın diğer bölümleri önem arzeder.

Sonuç olarak bu KÜV(klitoris, Üretra, Vajina) uyarılması için ideal bir penis boyu gerekir. Bunun için normal standartlarda eşler için sertleşmiş vaziyette 9 cm uzunluğunda penis bu uyarılabilir bölgeye yetişmesi için yeterlidir.

Ancak eşlerin kilolu olması ya da cinsel organların etrafında yağ birikiminin çok olması durumunda cinsel birleşme için daha uzun penis boyu gerekir.

Dünya ortalamasında penis boyu sertleşmiş vaziyette 13 cm civarındadır. Penis boyu yaklaşık %5 erkekte 9 cm nin altında ve 16 cm nin üzerindedir.

Penis uzunluğu asyalılarda en düşük iken Amerikan toplumunda en yüksektir. Türkiye’de penis boyu ortalama uzunluğu 12 cm civarındadır.

Mikropenis (penis küçüklüğü) nedir?

Tanım olarak gerilmiş ya da sertleşmiş penis boyunun 2.5 standart sapmanın altında olmasına mikropenis denir. Dünya ortalamasına baktığımızda 9.5 cm alt sınır olarak kabul edersek gerilmiş penis boyunun 7 cm nin altında olmasına mikropenis diyebiliriz ve tedavi gerekir.

Penis boyu nasıl uzatılabilir?

penis boyu nasıl uzatılabilirArama motorlarına penis boyu uzatma teknikleri diye girildiğinde karşımıza çok sayıda penisi uzatabilen ilaç ve destek tedavileri çıkmaktadır. Bu tedavilerin hemen hemen hiçbirinin bilimsel temeli yoktur ve şarlatanlıktan ibarettir. Mikropenis durumu var ise ve tedavi gerekli ise penis uzatıcı ameliyatlar en doğrusudur. Bunun için mutlaka bir üroloji uzmanı ile görüşülmelidir. Temel mantık penisin asıcı bağlarının kesilmesi ve penisin gömük kısmının dışarı çıkarılmasıdır. Bu da yaklaşık 2 cm lik bir uzama sağlar. Bunun dışındaki yöntemlerin komplikasyonu çok fazladır ve tavsiye edilmektedir. İlave olarak testosteron hormonu yetmezliği mevcut ise ilaç olarak bu hormonu verebiliriz ve penis boyunu etkileyebilir.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?