Hormon Bozukluğu Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

[Toplam: 3 Ortalama: 3]

Hormonlar, vücuttaki farklı organ ve sistemlerin düzgün işlemesinden sorumlu salgılardır ve bu nedenle sağlıklı bir yaşam sürebilmek için hormon seviyelerinin dengede olması son derece önemlidir. Hormon salgılarındaki yetersizlik, aşırı fazlalık veya yanlış zamanlama gibi faktörlerin tamamı hormon bozukluğu olarak adlandırılır ve ilgili hormonun etkisine göre vücudun farklı bölgelerindeki fonksiyonların aksamasıyla sonuçlanır. Hem kadınları hem de erkekleri etkileyen hormon bozukluklarının tedavi edilebilmesi için en kısa sürede tanı alması gerekir.

Hormon Bozukluğu Nedir?

Vücutta farklı görevleri olan hormonlar çoğunlukla beyindeki hipofiz bezinin kontrolü altındadır. Vücut ısısının dengede tutulması, sağlıklı şekilde büyüme, uyku sırasında dinlenme, açlık tokluk hisleri, olumsuz hislerle baş etme, adet dengesi, ergenlik gibi pek çok hayati vücut fonksiyonu hormonlar tarafından sağlanır. Kimi zamanda beyin, hipofiz bezi veya çeşitli organlarda ortaya çıkan anomaliler vücuttaki hormon seviyelerini bozabilir. Bu durum ise hormon bozukluğu olarak adlandırılır ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Geç gelen ergenlik, vücutta aşırı tüylenme, adet düzensizliği, kısırlık gibi pek çok durum hormon salgılarındaki dengesizlik nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle sağlıklı yaşam sürmek isteyen her bireyin hormon seviyelerini kontrol ettirmesi ve bozukluk durumlarına karşı zamanında önlem alması son derece önemlidir.

Hormon Bozukluğu

Hormon Bozukluğu Neden Olur?

Hormon bozuklukları pek çok farklı sebeple ortaya çıkabilir. Endokrin sistem bezleri tarafından üretilen hormonlar, kan dolaşımına katılarak ilgili doku ve organlara girer. Daha sonra girdiği doku ile organlara ilgili görevleri ne zaman, nasıl yapmaları gerektiği konusunda mesaj gönderir. Bu şekilde vücut fonksiyonları aksamadan devam eder. Ancak zaman zaman farklı nedenlere bağlı olarak endokrin bezleri etkilenebilir ve sonuç olarak farklı hormonların miktarında dengesizlik oluşabilir.

Vücuttaki başlıca endokrin bezleri; tiroid bezi, hipofiz bezi, hipotalamus, pankreas, paratiroid bezi, adrenal bezler, pineal bez ve gonad bezleridir. Hormon bozukluklarının en yaygın sebepleri ise hipotiroidizm, şeker hastalığı, hipogonadizm, yeme bozuklukları, tümörler, kullanılan ilaçlar, stres, kanser tedavileri veya travmalar olarak gösterilebilir.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu Nedenleri

Kadınların erkeklere göre hormon bozukluğu ile karşılaşma riski daha yüksektir. Çünkü kadın vücudunda hormon dengesi düzenli olarak değişkenlik gösterir ve pek çok kadın farklı nedenlere bağlı olarak dönem dönem hormon dengesizliği sorunu ile karşılaşır. Bu sorun doğrudan kadınlık hormonları ile ilişkili olabileceği gibi kimi durumlarda tiroid hormonlarından da kaynaklanabilir. Genel olarak kadınlardaki hormon dengesizliğinin en büyük nedeni stres ve düzensiz beslenmedir. Kadınların regl, hamilelik, menopoz gibi farklı süreçlerden geçmesi de vücuttaki hormon dengelerinin bozulmasında rol oynar. Ek olarak aşırı yorucu fiziksel aktiviteler, doğum kontrol haplarının fazla kullanımı ve polikistik over sendromu gibi durumların tamamı kadınlardaki hormon bozuklukları nedenleri arasında sıralanabilir.

Hormon Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Hormonlar vücuttaki farklı görevlerde rol oynadığından birbirinden farklı belirtilerle ortaya çıkar. Ayrıca hormon dengesizliğinden kaynaklanan belirtiler kadın ve erkeklerde farklı olabilir. Genel olarak kadın üreme sistemiyle ilgili hormonların dengesizliğinde şu tip belirtiler gözlenir:

 • Göğüs hassasiyeti
 • Geceleri terleme
 • Aşırı sıcaklama
 • Hızlı kilo alma veya verme
 • Vajinanın doğal formunu kaybederek kuruması
 • Adet düzensizliği veya acılı adet
 • Kemik erimesi
 • Klitoriste genişleme
 • Göz kuruluğu
 • Depresif ruh hali
 • Yoğun ishal veya şiddetli kabızlık
 • Konsantrasyon kaybı

Üreme sistemindeki hormon dengesizlikleri cinsel yaşam kalitesi, doğurganlık, vücut direnci ve genel psikoloji gibi birbirinden farklı fonksiyonu etkiler. Genel vücut sağlığının önemli bir parçası olan hormon seviyelerinde bozulmaların olması vücudun farklı noktalarını etkileyebilir. Bu nedenle sorunun ana kaynağını tespit etmek ve mevcut belirtilerin hangi hormona bağlı geliştiğini öğrenmek için düzenli hormon testlerinin yaptırılması gerekir.

Hormon Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Hormon bozukluğu tedavisinde en önemli nokta, altta yatan nedeni saptamaktır. Genellikle altta yatan sorunu çözmek hormon bozukluğu sorununun da çözülmesini sağlar, bu nedenle tedavi için uzmana başvuran hasta öncelikle fiziksel muayene tabii tutulur. Daha sonra ise çeşitli kan testleri uygulanarak vücuttaki hormon seviyeleri kontrol edilir. Testler sonucu hormon bozukluğu teşhisi konan hastalarda etkilenen hormona bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Genel olarak hormon bozukluğu tedavisinde herhangi bir yetersizlik söz konusu ise kişiye hormon takviyesi yapılır. Hormonun salgılanmasıyla görevli bezde tümör veya kist gibi sorunların olması halinde ise medikal veya cerrahi yöntemlere başvurulur. Son derece ciddi bir süreç olan hormon tedavisinde, uzman hekimin önerilerinin dinlenmesi tedavide büyük önem taşır. Bu nedenle tedavinin bütün adımları hekim tarafından planlanır ve düzenli hormon kontrolü ile kişideki fonksiyonların kontrol altına alınması sağlanır.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?