Hematospermi Nedir? Hematospermi Nasıl Tedavi Edilir?

[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Cinsel ilişki sonrası ya da mastürbasyon sonrası menide kan görülmesi olayına hematospermi denir.

Semen ejakulat ya da meni testisten gelen sperm hücreleri, seminal vezikül sıvısı, prostat sıvısı ve prostatik bölgeye yakın periüretral bezlerin sıvılarının toplamından oluşur.

Bu organların hastalıklarına bağlı olarak meni kanlı gelebilir bu duruma da hematospermi denir.

Prostatit dediğimi prostat iltihapları, prostatın tüberküloz gibi spesifik hastalıkları, granülomatöz hastalıklar, prostat kanseri, seminal vezikül kanseri, bazen mesane boynu ve prostat bölgesini tutan mesane kanseri, testis ve epididim iltihapları gibi etkenler hematospermiden sorumlu tutulmaktadır.

40 yaş altı daha genç hastalarda infeksiyonlar sorumlu tutulurken, daha ileri yaşlarda kanser açısından değerlendirilmelidir.

40 yaş üstü hasta grubuna mutlaka PSA testi, gereğinde prostat MRI’ı ve biyopsi yapılıp kanser dışlanmalıdır.

Hematospermi infeksiyonu değerlendirmek için idrar tahlili idrar kültürü gereğinde tüberküloz kültürü, prostat sıvısı incelenmesi ve kültürü yapılmalıdır.

Genç yaş grubunda daha çok cinsel yolla bulaşan hastalıkların komplikasyonu olarak düşünülebilir. Gereğinde o bölge MRI veya BT ile görüntülenmelidir.

Hematospermi

Hematospermi Nasıl Tedavi Edilir?

Hematospermi ya da kanlı meni olayı genellikle 2-3 ay içerisinde kendini sınırlar ve birçoğu iyileşir.

Hematospermi tedavide, kültürde üreme varsa buna duyarlı antibiyotik tedavisi ya da prostat etkis yüksek olan antibiyotiklerle tedavi verilebilir.

Finasterid gibi prostatı direkt etkileyen ilaçlar kanamayı azaltmak için verilebilir. Ek olarak antiinflamatuar ilaçlar verilebilir.

Ancak öncelikle özellikle 40 yaş üstü hasta grubunda kanserler tetkiklerle mutlaka dışlanmalıdır. Kanserojen bir hadise yoksa genellikle hastalık 2-3 ay içinde iyileşebilir.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Bir cevap yazın

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?