Geç Boşalma Belirtileri ve Tedavisi

[Toplam: 2 Ortalama: 3.5]

Erkeklerin zaman zaman cinsel hazzı artırmak için geç boşalması normal karşılanır, ancak bu durum istek dışı gerçekleşiyorsa geç boşalma probleminden bahsedilebilir.

Erkeklerde geç boşalma genellikle psikolojik sebeplerle ortaya çıkan ve cinsel hayatı olumsuz şekilde etkileyen bir problemdir. Peki geç boşalma neden olur, nasıl tedavi edilir?

Geç Boşalma Nedir?

Erkeklerde geç boşalma veya boşalamama nadiren karşılaşılan, fakat tedavi edilmediği takdirde ciddi psikolojik problemlere sebebiyet veren bir cinsel sağlık sorunudur.

Erkeğin cinsel olarak uyarılmasına rağmen normalden daha uzun sürede boşalma durumu geç boşalma olarak adlandırılır. Kimi erkeklerde ise uyarılmaya rağmen boşalma hiç gerçekleşmeyebilir.

Her iki durum da toplumda oldukça nadir seyreden problemlere işaret eder.

Geç boşalan erkekler, cinsel ilişki sırasında tedirgin olur ve boşalmanın hiç gerçekleşmeyeceğini düşünür. Durumun sık sık tekrarlaması partner ile olan ilişkiyi de olumsuz yönde etkiler.

Geç gelen veya hiç gelmeyen boşalma, özgüven kaybı ve baskıyla birlikte daha da sıklaşır. Bu nedenle hastanın acil olarak cinsel terapi alması ve sorun için uygun tedaviye başlaması gerekir.

geç boşalma

Geç Boşalma Neden Olur?

Çoğu uzmana göre geç boşalma, tamamen psikoloji ile ilgili bir sorundur ve doğru terapi yöntemlerinin uygulanması halinde ortadan kaldırılabilir.

Bu konuda yürütülen çalışmalara göre geç boşalma toplum baskısı ve ailevi sebeplerden kaynaklanabilir. Geç boşalmaya sebep olduğu düşünülen durumlardan bazıları ise şu şekilde sıralanır:

 • Cinselliğe kapalı ortamda yetişmek ve ilişki yaşamaya karşı olmak
 • Toplum ve aile baskısı
 • Küçük yaşta tacize uğramış olmak
 • Alkol, sigara veya madde bağımlılığı
 • Stresli evlilik yaşamı
 • İş hayatında yaşanan sorunlar
 • Aşırı korkulu ve stresli olma hali
 • Antidepresan kullanımı

Geç Boşalma Belirtileri Nelerdir?

Erken boşalmaya göre oldukça nadir rastlanan geç boşalma durumu, boşanmaya kadar giden daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle belirti vermesiyle birlikte uygun tedaviye başlanması önerilir.

Genellikle psikolojik sorunlardan kaynaklanan geç boşalmanın doğru terapi yöntemleri ile kısa sürede tedavi edilmesi mümkün olur. Kimi hastalarda bu problem bazı fiziksel rahatsızlıklarla alakalı olabilir.

Geç boşalmadan genellikle cinsel uyarılmaya rağmen 30 dakika içinde boşalma olmaması halinde bahsedilebilir. Kimi hastalar ilişki sırasında doyum yaşayamaz, fakat oral ya da elle gerçekleşen uyarılmalardan haz alır.

Kimi erkekler ise sadece mastürbasyon ile boşalabilir. Bütün bu durumların gözlenmesi halinde cinsel terapiste veya bir uzmana danışılması gerekir.

Geç Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

Psikolojik sorunlara sebep olan geç boşalma problemi, günümüz modern tıp gelişmeleri sayesinde tedavi edilebilir. Hastaya uygulanan tedavi yöntemleri genellikle bilişsel davranış terapi metotlarını kapsar ve sorunun kaynağını ortadan kaldırmayı hedefler.

Geç yaşanan veya hiç olmayan boşalma durumunda, öncelikle kişinin cinsellik hakkında sahip olduğu önyargılı, eksik veya yanlış düşüncelerin giderilmesi gerekir. Sonrasında ise cinsel ilişki hakkında var olan kaygıları azaltmaya odaklanılır.

 

Cinsel terapi ile önerilenler şu şekilde sıralanır:

 • Ön sevişmeden alınan haz ve uyarıyı mümkün oldukça artırmak
 • Bireyin boşalmak yerine ilişkiden aldığı hazza odaklanmasını sağlamak
 • İlişki boyunca vücudun tamamen gevşetilmesini öğretmek
 • İlişkiden önce mastürbasyon yaparak veya oral yöntemlerle hazzı artırmaya çalışmak

Geç boşalmada sorun genellikle kişinin cinsel ilişkiye bakış açısından kaynaklanır ve artan baskıyla birlikte daha sık tekrarlamaya başlar. Bu durumda ilişkiyi bir zorunluluk gibi görmemek ve ondan keyif almaya bakmak gerekir.

Bunun için vücudun gevşemesini sağlayacak fanteziler, erotik sözcükler ve benzeri yöntemler denenebilir. Bu tip cinsel değişiklikler kişinin daha çabuk uyarılmasına ve boşalmasına yardımcı olur.

Ayrıca bireyde kişisel farkındalık oluşması, motivasyon sağlanması ve eşe verilen değerin farkına varılması da sorunun önlenmesine yardımcı olur.

Bütün tedavi sürecinin ise uzman kontrolünde takip edilmesi ve uzman önerileri dikkate alınarak tamamlanması gerekir. Bu esnada verilen ödevlerin yapılması ve düşünce tarzının değiştirilmesi tedavi sürecine olumlu şekilde yansır.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?