Abdomen (Karın) Ultrasonu Nedir? Neler Görülür?

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Karın iç bölgesi için adlandırılırken abdomen terimi kullanılmaktadır. Karın iç alanında yer alan organların görüntülenmesi için ise Abdomen ultrason uygulamasından yararlanılır.

Abdomen (karın) ultrason nedir sorunun yanıtında iç karın bölgesinde bulunan organların sağlıklı olup olmadığının görüntülenmesi olarak ifade edilebilir.

Karın iç organları için üst karın bölgesinin incelenmesi istenebilmektedir. Bu durumda üst abdomen ultrasonografisi çekimi tercih edilir.

Karın iç organlarının alt kısmının değerlendirilmesi işlemlerinde ise alt abdomen ultrasonografisi çekimi kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra tüm karın iç organlarının izlenmesi için ise tüm abdomen çekimi ya da tüm batın ultrasonografisi istenmektedir.

Abdomen Ultrasonda Neler Görülür?

Abdomen ultrasonda neler görülür sorununun yanıtında üst ve alt karın ultrasonografisi olarak iki ayrım yapılabilmektedir. Üst abdomen ultrasonografisi işlemlerinde safra kesesi, karaciğer, pankreas, dalak, böbrek, börek üst bezleri ve de ana damaların tespiti mümkün olmaktadır.

Bunun yanı sıra alt abdomen ultrasonografisi çalışmasında ise mesane, erkeklerde idrar kanalı (üreter) alt ucu, prostat ve seminal veziküller incelenirken kadınlarda ise yumurtalık, rahim incelemesi gerçekleştirilir. Tüm abdomen ultrasonografi uygulamasında ise alt ve üst karın bölgesinin tamamı incelenmektedir.

Abdomen Ultrasonda Neler Yapılır?

Abdomen ultrasonografi çekimin yapılması işlemlerinde hastanın belli şikâyetleri göz önüne alınarak hekim tarafından inceleme istenebilir.

Karın ağrısının yanı sıra mide bulantısı, hazımsızlık, idrardan kan gelmesi, kanser taraması gibi birçok sebep ile karın ultrasonuna ihtiyaç duyulabilmektedir.

Sadece herhangi bir sıkıntının oluşumu ile değil aynı zamanda genel tarama işlemlerinde iç organların incelenmesi ile ilgili olarak da talep edilerek sağlıklı olup olunmadığının belirlenmesi istenebilmektedir.

Abdomen Ultrasonda Neler Yapılır?

Abdomen ultrason çekimi öncesinde hastanın en az 8 saat aç olması tercih edilmektedir. Açlık iç organlarının daha net görüntülenebilmesi açısından oldukça önemli bir detaydır.

Bunun yanı sıra inceleme sırasında hastanın idrara sıkışık olması ise istenen diğer görüntüleme detayları arasında bulunmaktadır. Bu ise idrar kesesi gibi alt karın organların incelenmesini kolaylaştırmaktadır.

İşlemler sırasında çekim alanına göre hastanın yan,  sırtüstü ya da yüzüstü yatması da talep edilebilmektedir.  

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Bir cevap yazın

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?