Rezum Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Mesanenin altında yer alan prostat erkek vücudunun salgı bezlerindendir. Prostat bezi erkeklerin cinsel yaşamını etkileyen meni sıvısının üretilmesini sağlar. Van deferans ve üretra prostat bezi içerisinde bulunur. İdrar çıkışının gerçekleşmesi için prostat bezinin sağlıklı olması gerekir ancak ilerleyen yaş, sağlıksız beslenme, sedanter yaşam ve sigara-alkol kullanımı iyi huylu prostat kanserine neden olabilir. Prostat kanserinde kullanılan rezum tedavisi ağrı ya da cerrahi işleme neden olmadan sonuçlanır.

Rezum Tedavisi Nedir?

Rezum tedavisi için başvuran hastaların çoğunun ilk şikâyeti idrara çıkamamaktır. Prostat bezinin büyümesi sonucu orada bulunan idrar üretra kanalında ilerleyemez. İdrar çıkışının gerçekleşmesi için tedavide sıcak su kullanılır. Sedasyon ya da lokal anesteziyle işleme başlanır.

İşlem sırasında penis ucundan içeriye endoskopik yöntemlerle girilerek su buharı prostat bezinin olduğu bölgeye verilir. Oldukça kısa süreli (20-25 dakika) bir işlem olan bu süreçte kanama, ağrı gibi yakınmalar gözlenmez.

Rezum Tedavisi Öncesi ve Sonrasında Ağrı

İyi huylu prostat kanseri tedavisinde kullanılan rezum tedavisi farklı yaş grubundaki erkeklere de uygulanabilir. Genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan işlem tamamlanır. Erkek cinsel yaşamında ereksiyon gibi durumlara negatif bir etkisi yoktur.

Oldukça güvenilir bir yöntem olan tedaviden önce idrar yaparken ağrı hissedilir. Tedavi sonrasında hastaya sonda takılır. Hastanede yatışa gerek yoktur ancak sonda üç ila on gün takılı kalabilir. Üç ay içerisinde prostat bezinde küçülmeler meydana gelir ve idrara çıkarken ağrı hissedilmez.

Rezum Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir

Rezum Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Rezum sonrasında hastanede kalma zorunluluğu söz konusu olmasa da hastaya göre değişiklik olabilir. İşlemin yapıldığı gün içerisinde sondayla çıkış işlemi gerçekleştirilebilir. Sondanın tedavi sonrası ilk on gün takılı kalması gerekir. Bu süreç kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Sonda, idrar çıkışının tuvalete gitmeden de gerçekleşebilmesini sağlar. İşlem sonrasında meydana gelebilecek ağrı ve yanma riskini azaltarak idrara çıkışı kolaylaştırır. Hasta iyileşme sürecine kısa sürede adapte olur ve sonuçlar hızla alınabilir.

Rezum Tedavisi Sonuçları

Prostat bezinin büyümesiyle üretra kanalı daralır ve bunun sonucunda kişi idrar çıkışında zorlanabilir. Ağrı ve yanma hisseden bireyler bu tedavi sayesinde şikayetlerinden kurtulabilir. Su buharıyla yapılan tedavide prostat bezi küçülür ve üretra genişler.

Cerrahi girişim ve genel anesteziye gerek duyulmadan işlem yarım saatlik zaman dilimde gerçekleşir. İşlemin ardından idrar çıkışında ve tutumunda rahatlama meydana gelirken cinsel fonksiyonların etkilenmemesi sağlanır.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?