Lutesyum Tedavisi Nedir? Lutesyum Ne İşe Yarar?

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Lutesyum Tedavisi Nedir?

Yaygın lenf ve kemik yayılımı (metastaz) yapmış prostat kanseri hastalarında hormon tedavisi ve kemoterapiye rağmen yeterince cevap alınmadığı durumlarda Lutesyum -177 PSMA tedavisi yapılır.

Lutesyum-PSMA (prostat spesifik membran antijeni) tedavisi kemik ve lenf bezlerindeki prostat kanseri hücrelerini tahrip eder ve hastanın kemik ağrıları gibi klinik belirtilerinde gerilemeye neden olur, sağ kalım süresini uzatır. Hastalara önce bir PSMA-PET-CT yapılarak yayılmış kanserlerin tuttuğu bölgeler belirlenir. Sonra 6-8 haftalıkl aralarla enjeksiyon şeklinde kürler uygulanır. İki kür uyguladıktan sonra yeniden PSMA-PET yapılarak cevap alınıp alınmadığı kontrol edilir ve tedaviye cevap alındı ise tedavi 4 küre kadar devam edilir.

Tedavinin bazı yan etkilerine karşı bulantı önleyici ve idrar söktürücü ilaçlar verilebilir.

Tedavinin ağız kuruluğu, göz kuruluğu, bulantı, kusma, kemikiliği baskılanması  gibi yan etkileri olabilir.

Lutesyum Ne İşe Yarar?

Lutesyum-177 etrafına radyasyon yayan radyonüklit bir maddedir. Buna PSMA eklendiği zaman prostat kanser hücreleri hedef haline gelir ve yaydığı radyasyonla kanser hücrelerini öldürür. Damardan kana verilen lütesyum-177 PSMA tutulan kemik lenf bezi gibi yerlere ulaşır ve PSMA sayesinde kanser hücrelerinin ölümüne neden olarak hastalığın tedavisine ve klinik belirtilerin gerilemesine katkıda bulunur.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Bir cevap yazın

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?