HIV Pozitif Anneler Bebeklerini Emzirebilir Mi?

[Toplam: 0 Ortalama: 0]

2018 yılında AIDS ile ilgili yapılmış olan son araştırmaya göre dünya üzerinde 38 milyon insanın HIV virüsü taşıdığı, 1.7 milyon yeni vakanın olduğu ve yalnızca 2018 yılı içerisinde 770.000 insanın HIV virüsü sebebiyle hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştır. Yalnızca bu bilgilere bakarak bile HIV virüsünün ne kadar tehlikeli bir virüs olduğu anlaşılabilir.

Genellikle cinsel ilişki sırasında bulaşan HIV virüsünün enfeksiyonu için başka koşullar da bulunur. Yani örneğin vücut sıvılarının transferi HIV virüsünün bulaşması için gerekli koşulları oluşturur. Peki HIV virüsü anne sütü aracılığıyla çocuklara geçebilir mi ve HIV pozitif olan anneler bebeklerini emzirebilir mi? Tüm merak edilenlere hep birlikte bakalım…

HIV Nedir, Nasıl Bulaşır?

HIV, AIDS hastalığına sebep olan bir virüs olarak insanların bağışıklık sistemine saldırır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına, enfeksiyon oluşumu için uygun ortamın hazırlanmasına ve vücudun enfeksiyonlar ile savaşma gücünün azalmasına neden olur.

İnsan vücudunda bulunan akyuvarlar, insan bedenini hastalıklara karşı korur. Dolayısıyla zaman içerisinde bu hücrelerin vücuttaki sayısı düşmeye başlar ve insan vücuduna giren en ufak bir mikrop bile ölümcül bir hastalığa neden olabilir.

HIV virüsünün bulaşması ancak vücut sıvılarının transferi ile gerçekleşir. Dolayısıyla meni, kan, anal ya da vajinal sıvılar HIV virüsünü bulaştırabilir. Dünya üzerinde HIV virüsü en çok enjektörler ve korunmasız vajinal ya da anal ilişki yoluyla bulaşır.

HIV virüsü riskinden korunmak için tüm cinsel deneyimlerde korunmak büyük önem taşır.

Bulaşma yüzdesi yüksek olmakla birlikte, HIV virüsü vücudun dışında çok uzun süre hayatta kalamaz ve bu yüzden de bulaşması çok kolay olan bir virüs değildir. HIV virüsü taşıyan bir insanla aynı ortamda bulunmak, aynı havayı solumak, aynı kıyafetleri giymek ya da aynı bardaktan su içmek virüsü bulaştırmaz. Hastalığın bulaşabilmesi için vücut sıvısı transferi gereklidir.

pozitif hiv virüsü

HIV Pozitif Anneler Bebeklerini Emzirebilir Mi?

HIV virüsü anneden bebeğe bulaşabilir. Bu bulaşma gebelik döneminde meydana gelebileceği gibi süt verme sırasında da olabilir. Eğer kadınların gebeliği sırasında HIV virüsüne rastlandı ise, bu durumda acil olarak gerekli tedavinin başlatılması gerekir.

Doğum gerçekleştikten sonra annelerin tedavisi genellikle ömür boyu devam eder. Aynı zamanda bebeğe de vücudunda HIV enfeksiyonu gelişmesini önleyecek olan tedavinin uygulanması gerekir. HIV, anne sütünde de bulunabilen bir virüstür.

Dolayısıyla HIV enfeksiyonu bulunan annelerin, hastalığın çocuğa da geçme ihtimali bulunduğu için çocuklarını emzirmemeleri önerilir.

Her yıl açıklanan rakamlara bakıldığı zaman ortalama 1.5 milyon HIV virüsü taşıyan kadının anne olduğu ile karşılaşılıyor. Annelerin doğum öncesinde HIV tedavisi görmediği durumlarda; hem gebelik sırasında, hem doğum sırasında, hem de emzirme döneminde HIV virüsünün bebeğe bulaşma ihtimali yüzde 20 ila 30 olarak kaydedilmiştir.

Fakat bu konuda yapılan araştırmalar ve üretilen ilaçlar ile birlikte günümüzde HIV virüsünün çocuklara bulaşma ihtimali yüzde 1’in altına kadar indirilebiliyor.

HIV virüsü taşıyan ve gebeliğe karar veren kadınların öncelikle HIV virüsünün anne ve çocuk üzerindeki riskleri konusunda uzman bir doktordan bilgi alması gerekir.

Dolayısıyla gebelik sürecinin ve gebelik sonrası sürecin de uzman doktor kontrolünde olması, çocuğun sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi açısından önem taşır. Günümüzde geliştirilen tedavi yöntemleri sayesinde HIV virüsünün anneler için yaratacağı olumsuz etkiler ortadan kaldırılabilmekte ve virüsün çocuklara geçişi engellenebilmektedir.

Dolayısıyla annelerin HIV virüsü hakkında bilinç sahibi olması, aynı zamanda hayat kurtarıcı olacaktır.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?