Genital Herpes Nedir? Belirti ve Tedavi Yöntemleri

[Toplam: 1 Ortalama: 4]

Genital herpes nedir sorusunun yanıtında kadın ve erkeklerde oluşabilen ve bulaşıcı bir hastalık olduğu söylenebilir.

Genital uçuk olarak da ifade edilen durum son derece sıkıntılı bir dönemin yaşanmasına neden olmaktadır. Kadınlarda dış genital alanda oluşan genital uçuk erkeklerde ise peniste görülmektedir.

Uçuğa sebep olan Herpes Simpleks Virüsü olup baş harfleri ile de kısaca anılmaktadır.

Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir sorusunun yanıtında da ise kadın ve erkeklerde aynı şekildedir. Tedavide ilk kez görülmesi ve tekrar etmesi durumunda bağlı olarak farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Genital Herpes Belirtileri Nelerdir?

Genital herpes hastalığının belirtileri kadın ve erkeklerde benzer özelliklere sahip olarak oluşum göstermektedir. Şiddetli ağrıların yaşandığı genetik herpes bazen ise herhangi bir belirti göstermeyebilmektedir.

Herpes Simpleks Virüsü ile olan ilk karşılaşma son derece sıkıntılı durumun yaşanmasına etki edebilir.

Vücutta virüse karşı herhangi bir antikorun olmaması bu durumun şiddetli yaşanmasına da etkilidir. Henüz antikorun olmaması virüsün hızla yayılım göstermesini sağlamaktadır.

3 illa 7 günlük bir kuluçka süresi olan virüs bu dönemde belirti göstermez. Bu dönem sonrasında belirtiler yaşanır. Virüsün kuluçka döneminde bulaşıcılığı da bulunmamaktadır. Kaşıntı, kızarıklık ve karıncalanmanın yanı sıra kabarcık oluşumları da yaşanır.

Herpes Simpleks Virüsüne karşı antikoru bulunan kişide yaşanan bulaşma durumunda ise belirtiler daha az olur.

HSP 1 ve HSP 2 virüsünün karşılaşması durumunda diğer virüse karşı vücudun oluşturduğu antikor belirtilerin daha az olması konusunda etki etmektedir.

Genital herpes hastalığın tekrarlayan durumlarında hazırda bulunan antikor kullanımı vücut tarafından kullanılır.

Böylelikle belirtiler daha az görülür. Tekrarlama durumunda genellikle tek şikâyet kaşıntı olmaktadır. Belirtinin 7 gün içinde düzelmemesi durumunda hekim desteği alınması önerilir.

Genital Herpes Hastalığında Ne Tarz Sıkıntılar Gözlemlenir?

Genital herpes hastalığının yaşanması durumunda belirtilerin hızla gelişim göstermesi ile beraber son derece sıkıntılı bir dönem yaşanır. Yaşanan şikâyetler git gide şiddetlenir. İlk kez yaşanan Herpes Simpleks Virüsü ile beraber görülen şikâyetler ile durumun tekrar etmesi aynı şiddetli sıkıntıya neden olmamaktadır. Tekrarlama durumunda daha az şiddette şikâyetler görülmektedir.

Genital Herpes Nasıl Bulaşır?

Genital herpes enfeksiyonun bulaşması sonrasında kişide bazı sıkıntılı durumlar yaşanmaya başlar. Hastalığın bulaşması korunmasız cinsel ilişki, sürtünme, cinsel oyuncakların ortak kullanımı gibi durumlar sonucunda oluşabilmektedir.

Kondom kullanımı ile korunma bir miktar elde edilmek ile beraber yüzde yüz korumadan ise söz etmek mümkün değildir.

Genital herpes bulaşıcılığı sorunun tamamen geçmesi ile sona ermektedir. Bu süre ise ortalama 4 hafta olarak ifade edilebilmektedir. Bu süre içinde cinsel ilişki bulaşmasına etki eder. O sebep ile bu dönemdeki cinsel ilişki önerilmemektedir.

Genital Herpes Teşhisi Nasıl Konulur?

Genital herpes rahatsızlığı durumunda belirtiler neticesinde uzman hekim desteğinin alınması gerekir. Konusunda uzman olan hekim belirtileri dinlemenin sonrasında lezyonları saptamak için muayene edebilir.

Tecrübeli bir hekim kolaylıkla yaşanan lezyonların sebebini anlayabilir. Fakat lezyonların izlenememesi ya da tam olarak teşhisin konulamaması durumunda ise bazı testlerin gerçekleştirilmesi sonuca ulaşılması açısından destekleyicidir.

Virolojik testler yani virüs saptaması için gerçekleştirilen testler bu anlamda ilk etapta tercih edilen işlemdir. Bunun yanı sıra serolojik yani virüse karşı olarak vücudun ürettiği antikorun saptanması için uygulanacak olan testlere de yer açılır.

Aynı zamanda Herpes Simpleks Virüs DNS ‘sının belirlenmesinde de gerçekleştirilecek olan testler tanı için önemlidir.

Genital herpes teşhisi sonrasında ise hekim izlenecek olan yolu belirleyerek tedavinin gerçekleştirilmesini sağlar. Böylelikle virüsün hızlı ilerleyişinin önüne geçilebilir.

Virüs ile ilgili olarak gerçekleştirilecek olan teşhis sonrasında yapılan tedavi ile ise Herpes Simpleks Virüsünün tamamen vücuttan atılması mümkün olmaz.

Hamilelikte Genital Herpes Görülmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Hamilelik döneminde bulunan kadınlarda ya da doğumun yaklaştığı dönemde genital herpes görülmesi sıkıntılı bir duruma sebep olmaktadır.

Özellikle bu dönemde normal doğum yapılması bebeğin olumsuz etkilenmesine sebep olarak bebeğe bulaşabilecek olan hastalığın ölümcül riskleri de doğurabileceği bilinmektedir. Bu sebep ile genital uçuk rahatsızlığının oluşması durumunda normal doğum yerine sezaryen ile doğumun gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Herpes Simpleks Virüsü ile ilgili daha öncesinde bir rahatsızlık yaşamış fakat aktif olarak var olmaması durumunda ise normal doğum yapılmasının bir sakıncası olmamaktadır.

Genital Herpes Tedavisi

Genital herpes yani genital uçuk durumunun tanısının konulması akabinde antiviral ilaçların kullanımına hekim tarafından yer açılır.

Uygulanacak olan tedavi yöntemleri ile beraber maalesef Herpes Simpleks Virüsünün tamamen yok edilmesi de mümkün olmamaktadır. Erken dönemde tanının konulması yaşanan sıkıntının giderilmesi ve şiddetin önünün alınması açısından avantaj sağlamaktadır.

İlk kek görülmesi ve tekrarlamasına bağlı olarak da farklı tedavi uygulamaları hekim tarafından tercih edilebilmektedir.

İlk kez yaşanan genital uçuk durumunda erken zamanda teşhisin yapılması virüsün yayılım hızını düşürerek kişinin daha az sıkıntı yaşamasına etki eder. Tekrarlayan genital herpes rahatsızlığında ise hekimin belirlediği tedavi yöntemi uzun süreli olarak yapılarak sonucun alınması sağlanır.

Genellikle tekrarlayan durumlarda 2 yıllık tedavi sonrasında yaşanan ataklarda azalma görülmektedir.

Genital Herpes Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?

Herpes Simpleks Virüsünün bulaşması sonrasında virüsten tamamen kurtulmak mümkün olmamaktadır. Virüsün etkilerinin yaşamamak ve lezyonların ortaya çıkışının engellenmesi için ise bazı şeylere dikkat edilmesi son derece önem taşımaktadır.

Bağışıklık sisteminin sağlıklı bir yaşam seçilerek güçlendirilmesinin yanı sıra hijyen koşullarına da sürekli olarak dikkat edilmesi gerekmektedir.

Herpes Simpleks Virüsünün yanı sıra tüm diğer cinsel yol ile bulaşabilen hastalıklardan da korunmak için kondom kullanımına yer açılması da oldukça önem taşımaktadır.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Benimle iletişime geçmek, bilgi veya randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Koordinatörümüz en kısa sürede sizi arayacaktır.

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?