Varikosel

[Toplam: 7 Ortalama: 5]

Varikosel Nedir?

varikosel-nedirVarikosel erkekte testisin (yumurtaların) kirli kanını boşaltan toplar damarlarının normalden daha geniş olması olayıdır. Başka bir deyişle bacaklardaki varis hastalığının testis toplar damarlarında benzerinin olması şeklinde tanımlayabiliriz. Puberteden (ergenlikten) sonra yaklaşık erkelerin %15’inde, kısırlıkla gelenlerin ise yaklaşık  %35’inde varikosel mevcuttur. En sık düzeltilebilir erkek kısırlığı nedenidir.

Varikosel neden olur?

Varikosel neden olur sorusuna cevap vermek gerekirse; Varikosel genellikle sol tarafta görülür. Bunun nedeni yumurtaların (testislerin) kirli kanını boşaltan damarların böbrek venine boşalması ve daha dik açılı olması sorumlu tutulmaktadır. Ayrıca ailevi nedenlerde önemlidir. Sağ tarafta ise vena kava dediğimiz ana toplar damara daha yatay açıyla boşalır ve daha nadir görülür. Bu nedenle varikoseli çoğunlukla sol tarafta düşünmeliyiz.

İlave olarak yumurta (testis) kanserlerinde ya da karın içi kanserlerde toplar damarlara basıya bağlı olarak varikosel görülebilmektedir. Özellikle sadece sağ tarafta ise bu yönden uyanık olunmalıdır.

Varikosel belirtileri nelerdir?

Sol kasık, torba  ve bacağa vuran ağrı, sol torbada (skrotumda) damarsal yapılar, kısırlık, yumurtaların küçülmesi ve yumuşaması, cinsel istekte azalma  gibi varikosel belirtileri olabilmektedir. Yukarıda da söylediğim gibi erkek kısırlığının en sık düzeltilebilir nedenidir.

varikosel-belirtileri-nelerdir

Varikoselin derecesi ya da tiperi var mıdır?

Varikoselin 3 tipi ve derecesi vardır. Birinci derece subklinik dediğimiz, görünürde hiçbir problem olmayıp, muayene ya da ultrasonografiyle özel manevralarla tespit edilir. Bu en hafif tiptir. İkinci derece varikosel. Görünürde bir şey yoktur ancak muayeneyle herhangi bir manevra yapmaksızın tespit edilir. Bu tip varikosel orta derece zararlıdır. Üçüncü derece varikosel ise dışarıdan gözle varisler görülür ve yumurtalarda hacim kaybına neden olabilir. Bu tip varikosel en şiddetlisi ve zararlısıdır.

Varikosel hangi zararları verir?

varikosel hangi zararları verir

 • En sık düzeltilebilir kısırlık nedenidir.
 • Testis (yumurta) hacimlerinde azalma ve kıvamında yumuşama
 • Kasık ve torbalarda ağrı
 • Erkeklik hormonu(testosteron) düzeyinde azalmaya bağlı cinsel isteksizlik

Varikosel ne zaman tedavi edilmelidir?

En önemli ve en sık tedavi hasta kısır olduğu zaman yapılır. Kısırlık nedeniyle gelen hastaya öncelikle bir semen (sperm) yani meni testi yapılır. Sperm değerlerine göre ek tetkik yapılıp yapılmayacağına karar veriir. Gereğinde hormon analizileri yapılır. Hastada ilaç tedavisine cevap vermeyen kasık ağrısı olduğu zaman tedavi edilmelidir. İlave olarak varisler kozmotik (estetik) kaygılar taşıyor ise varikosel tedavisi yapılmalıdır.

Varikosel tedavisi nasıldır?

varikosel tedavisi nasıldırYapılan bilimsel çalışmalara göre varikoselin en geçerli tedavisi cerrahidir ve bilinen en iyi yöntem mikrocerrahi varikosel ameliyatıdır. Bu ameliyatta genişleyen tüm venleri yani toplar damarları mikroskop altunda bağlama şansı vardır. Nüks ve komplikasyon oranı çok düşüktür. İlave olarak venlerin bazı maddelerle büzüştürülmesi, laparoskopik cerrahi gibi diğer yöntemler mevcuttur.

Varikosel ameliyatı sonrası başarı oranları nasıldır?

Mikrocerrahi varikoselektomi ameliyatı olanlarda yaklaşık %35 bir yıl içerisinde gebelik  olur. %70 sperm (semen) değerleri normale gelir. % 2 civarı semen parametrelerinin kötüye gittiği bildirilmektedir.

Ağrıya gelince sadece ağrı nedeniyle opere edilenlerin yaklaşık yarısında ağrının ortadan kalktığı görülmektedir.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Aşağıdaki bilgiler ile randevu alarak bana ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

8 yorum

 • Ayhan Çalik

  Varikosel belirtileri, tedavisi ve diğer bilgiler bu şekilde gerçekten harika olmuş. Sayfada hem videolar hem fotoğraflar ve kısa metinler siteyi daha kullanılır yapmış. Bu sistemde bilgiler ve devamını getirmeniz dileğiyle. Tebrikler Hocam

 • mehmet

  Doktor beye tedavi için gitmiştim ve cidden işinin ehli bir hekim. Web sitesini inceledim ve çok beğendim. Bizlerin utanıp doktora gitmeye çekindiği konulara değinmiş ve bunları çok güzel videolarla da genişletmiş. Youtube kanalı ve sosyal medya hesaplarınıda takibe başladım. Umarım daha çok bilgilendirme olur.

 • ismail

  2015 yılında sağ fıtık ameliyatı için hocamıza gittiğimde, fiziki muayene sırasında sol taraf varikosel olduğunu tespit etti. Semen (Sperm) testi sonucu varikosel olduğum kesinleşti. Aynı anda sol varikosel ve sağ taraf fıtık ameliyatı oldum. Muayene için hocamıza gittiğimde sol taraf varikoseli tespit etmesi sadece fiziki muayenede ben hiç şikayetim olmadığı halde varikosel olduğumu bilmediğim halde kendisinin tespitiyle varikosel olduğumu anladım. 2 ameliyatıda aynı anda olmuştum o zaman eğer varikosel tespiti olmasaydı ben 2. ameliyatı daha sonra olucaktım, Ama hocamız sayesinde öyle olmadı ALLAH hocamızdan binlerce kere razı olsun, mükemmel bir insan gerçekten. işinin ehli çok tecrübeli ALLAH yolunu her zaman açık etsin.

 • METİN BERAT

  sağ tarafta ise tedavi daha mı zor oluyo

 • Burak

  tedaviler hakkında detayla bilgi almak istiyorum

 • Ferhat

  yaş ilerledikçe riski artıyor mu

 • Erdem

  tedavisi yapılmazsa ne gibi sonuçlar ortaya çıkar

 • Kadir

  Hocam penisle ilgili ameliyatlar korkutucu geliyor ve bu durumla da yaşamak istemiyorum ne yapmam gerek? 🙁

Bir cevap yazın

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?