Prematur Ejekülasyon (Erken Boşalma)

[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Prematur Ejekülasyon (PE) Nedir?

Erken boşalma (PE) halen kesin bir tanımı olmamakla birlikte boşalmanın hemen her zaman ya da genellikle vajinal girişten sonra bir dakika içinde gerçekleşmesi cinsel birleşmelerin tamamında boşalmanın geciktirilememesi bu durumun kişide stres, cinsel ilişkiden kaçınma, kaygı gibi olumsuz sonuçları olan erkek cinsel fonksiyon bozukluğu olarak tanımlanmaktadır.

Cinsel girişimlerin en az yarısında partnerin cinsel tatmine ulaşamaması esastır. Tüm yaş grupları dikkate alındığında en sık görülen cinsel fonksiyon bozukluklarından birisi olup erkeklerin yaklaşık %10-30’unda görülmektedir. Türkiye’de erken boşalma görülme oranı %20’dir. Tüm yaşam boyu olabildiği gibi sonradan da oluşabilmektedir.

Erken Boşalmanın Tipleri Nelerdir?

  • Yaşam boyu erken boşalma: %2.5
  • Edinsel erken boşalma: %3,9
  • Doğal değişken erken boşalma: % 8,5
  • Erken boşalma benzeri bozukluklar: %5,1

Erken Boşalmanın Sebepleri Nelerdir?

Görsel, duyusal, düşünsel ve fiziksel uyarılara bağlı olarak beyinden kalkan seksüel uyarılar omurilik üzerinden sertleşmeyi sağlayan sinir ağlarına gelir. Buradan kalkan uyarılar penisi uyaran sinirlere sinyal gönderir. Penil damarlardaki kaslarda gevşeme oluşarak penis içine kan dolmaya başlar, toplar damarlarda büzüşme meydana gelir ve daha fazla kanın dolmasıyla sertleşme meydana gelir.

Cinsel ilişki için hazır olan penis vajen içine girer ve ilişki başlamış olur. Orgazm olayı olmasıyla birlikte testisten, prostattan ve seminal vezikülden gelen sıvı penis dışına atılır ve boşalma gerçekleşmiş olur. Bütün bu sistemi etkileyen durumlarda boşalma bozuklukları olur.

Ptostatı etkileyen enfeksiyonlar, omurilik ve beyni etkileyen hastalıklar, psikojenik olaylar, hormonal bozukluklar, metabolik bozukluklar gibi tüm olaylar erken boşalma ya da boşalma bozukluklarına yol açabilir.

Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

Davranış tedavisi: Doğal değişken ve erken boşalma benzeri bozuklukların tedavisinde önerilebilir. Dur başla davranış tekniğinde boşalmadan hemen önce vajenden çıkılır, uyarı sonlandırılır, boşalma hissi geçtikten sonra yeniden vajinal giriş yapılır ve devam edilir. Bu yöntemin başarısı sınırlıdır.

Diğer bir davranış tedavisi penis başını boşalmadan hemen önce sıkma yöntemidir. Boşalma hissi gelince penis vajenden çıkarılır ve baş kısmı sıkılarak boşalma hissi kaybedilmeye çalışılır. Bu yöntemin de başarısı sınırlıdır.

Lokal anestezik kremler: İlişki öncesi penise anestezik kremler uygulanır ve penil hissizlik oluşturulma hedeflenir. Vajinal giriş sonrası hem penis hem de vajinada hissizlik oluşması negatif tarafıdır, ancak boşalma geciktirilebilir. Tedavi başarısı sınırlıdır.

Cerrahi tedavi: Penisin duyusunu oluşturan dorsal sinirin cerrahi yolla kesilmesi işlemidir. Peniste hissizlik oluşturur. Boşalma gecikir. Hissizlik oluşturduğu için günümüzde önerilmemektedir.

Depresyon ilaçlarının(antidepresanların) kullanımı: Antidepresan ilaçların yan etkileri arasında sertleşme bozukluğu ve boşalmada gecikme de vardır. Boşalmayı geciktirme yan etkisinden faydalanılarak gündeme gelmiştir ve boşalmayı ciddi derecede geciktirmektedir.

Dapoksetin adlı ilaç sadece bu amaçla üretilmiş ve boşalmayı 3-4 kat uzatmaktadır. Bunun yanında diğer antidepresan ilaçlarda verilebilmektedir.

Prof. Dr. Abdullah ArmağanÜroloji Uzmanı

Aşağıdaki bilgiler ile randevu alarak bana ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

1 Yorum

  • Deniz

    Hocam merhabalar çok fazla bu sorunla karşı karşıya kaldık ve eşim de bu konudan müzdarip oldukça mutsuz oluyoruz ne yapmalıyız bir çözüm bulmak istiyoruz yoksa böyle gitmeyecek

Bir cevap yazın

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?